Հուլիսի 16-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստ, որի օրակարգում, հայկական պատվիրակության նախաձեռնությամբ, ներառվել եւ քննարկվել է Հայաստանի պետական սահմանի հյուսիսարեւելյան մասի վրա Ադրբեջանի զինված հարձակման հարցը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանը ներկայացրել է հուլիսի 12-ից տիրող իրավիճակը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում դրան նախորդող գործընթացները, որոնք վկայում են պլանավորված հարձակման մասին:
Հայաստանի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահը, ով հայտնի է Հայաստանի, մասնավորապես, մայրաքաղաք Երեւանի, ինչպես նաեւ Զանգեզուրի նկատմամբ տարածքային իր պահանջներով, ով անընդհատ բողոքում է, որ «ժամանակակից Հայաստանը հիմնված է ադրբեջանական հողերի վրա», վերջին ամիսներին իր հրապարակային ելույթներում վերադարձել է ռազմատենչ հռետորաբանությանը՝ հավաստիացնելով իր ժողովրդին, որ Ադրբեջանը ի զորու է լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով։ Նա ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակությունը մշտապես ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից խրախուսվող եւ աջակցվող հակահայկական ատելության քարոզչության վրա:
«Մենք սա դիտարկում ենք որպես Ադրբեջանի իշխանությունների գործիք` արտաքին թշնամու դեմ հասարակությանը միավորելու եւ ուշադրությունը ներքին խնդիրներից՝ բռնապետական կառավարում, կոռուպցիա, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների ամոթալի խախտումներ, շեղելու համար»,- ասել է Պապիկյանը:
Դեսպանը նշել է, որ ատելությունը հասել է այնպիսի վտանգավոր մակարդակի, որը կարող է հանգեցնել ռազմական բախումների, եւ նույնիսկ լայնածավալ ագրեսիայի՝ ինչպես Հայաստանի պետական սահմանին, այնպես էլ շփման գծում: Պապիկյանը Մշտական խորհրդին տեղեկացրել է ադրբեջանական բանակի կողմից ականանետերից եւ «Գրադ» սարքերից Բերդ քաղաքի, Այգեպար, Մովսես, Չինարի, Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղերի հրետակոծման մասին: Հրետակոծությունների հետեւանքով վնասվել են բնակելի շենքեր եւ քաղաքային ենթակառուցվածքներ: Պապիկյանը ընդգծել է Այգեպար գյուղում մանկապարտեզի հրետակոծման փաստը:
Պապիկյանն ընդգծել է, որ առաջին անգամ չէ, երբ Ադրբեջանը միտումնավոր գնդակոծում է քաղաքացիական բնակչությանը եւ ենթակառուցվածքները, դա տեղի է ունեցել նաեւ 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ, երբ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ են կատարվել ադրբեջանական բանակի կողմից: Սա ոչ այլ ինչ է, քան ատելության, հայ ժողովրդի հանդեպ անհանդուրժողականության դրսեւորում: «Նման պահվածքը պետք է միանշանակ դատապարտվի, եւ ռազմական ղեկավարությունը պետք է դրա համար լիարժեք պատասխանատվություն կրի»,- ասել է Պապիկյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանը իր հրետանային մարտկոցները տեղակայում է բնակավայրերում՝ դրանով իսկ սպառնալիքի տակ դնելով սեփական քաղաքացիների կյանքը: «Այսպիսի դատապարտելի մարտավարությունը նոր չէ, այն օգտագործվել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ: Սա ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի ռազմական եւ քաղաքական ղեկավարությունը բացարձակապես շահագրգռված չէ իր ժողովրդի անվտանգությամբ, էլ չենք խոսում Հայաստանի եւ Արցախի ժողովրդի անվտանգության մասին»,- ասել է Պապիկյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահին՝ հավասարակշռված հայտարարության, ինչպես նաեւ Հայաստանի գործընկերների եւ բարեկամ երկրների համարժեք արձագանքի համար:
Դեսպանն առանձին անդրադարձել է Թուրքիայի կողմից արված հայտարարություններին՝ դրանք բնութագրելով որպես Ադրբեջանի վարքագծի ուղղակի խրախուսանք, որը ներկա լարված իրավիճակում բացարձակապես անպատասխանատու է եւ անընդունելի: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի սահմանին տիրող լարվածությունը եւս մեկ անգամ վկայում է, որ խաղաղություն հաստատելու, ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու համար նախեւառաջ անհրաժեշտ է նվազեցնել Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի սպառնալիքի հնարավորությունը, ինչպես նաեւ ուժեղացնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից մոնիթորինգի հնարավորությունները։
Դեսպանը հույս է հայտնել, որ նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են ժողովուրդների միջեւ վստահության հաստատմանը, խաղաղությանը նպաստող պայմանների ստեղծմանը եւ ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստմանը, տարածաշրջանում կայունության ապահովման միակ միջոցն են:

On July 16, in Vienna, upon initiative of the Armenian Delegation to the OSCE, a current issue entitled “Military offensive of Azerbaijan on north-eastern part of the state border of Armenia” was included in the agenda and discussed at the OSCE Permanent Council meeting.
In his statement Armenia’s Permanent Representative to the OSCE, Ambassador Armen Papikyan briefed the participating States on the chronologie of the armed offensive by Azerbaijan on the north-eastern part of Armenia’s state border, as well as preceding political and military build up, all of which clearly attest that the armed offensive launched on July 12 has been a pre-planned, premeditated operation.
“Azerbaijani leader, who is notorious for making constant territorial claims towards Armenia, in particular capital city of Yerevan, as well as Armenia’s southern region of Zangezur, who constantly laments that “modern Armenia is built on Azerbaijani lands”, and so on and so forth, in his public statements and speeches in recent months once again reverted to war-mongering and bellicose rhetoric, assuring country’s population of the ability of Azerbaijan to solve the Nagorno-Karabakh conflict militarily.
This Delegation has constantly drawn the attention of the Permanent Council towards anti-Armenian hate propaganda promoted by the Azerbaijani leadership, which we consider a tool used in order to consolidate the society against the external enemy and divert its attention from the internal problems, such as dictatorial nature of authority, endemic corruption, abysmal human rights record of violations of almost all the fundamental rights and freedoms.”
Ambassador Armen Papikyan further noted, that the level of anti-Armenian hatred has reached such a dangerous level, that even a slight manipulation by the Azerbaijani politico-military leadership can spill it over into a military flare up or even large-scale aggression either on the Armenia-Azerbaijan border, or on the Line of Contact.
Armenia’s Permanent Representative informed the participating States of the shellings of civilian settlements of the Tavush province - city of Berd, and villages of Aygepar, Movses, Chinari, Verin Karmiraghbyur - with the use of mortars, Grad multiple rocket launcher systems and combat UAVs.
Ambassador specifically pointed to the fact of shelling of the kindergarten in the Aygepar village. “Deliberate targeting of the civilian population and infrastructure is not a new tactic employed by the Azerbaijani side. We have seen it for years, we have seen it during the April war of 2016, when Azerbaijani army’s actions amounted to gross violations of international human rights and humanitarian laws. It is yet another manifestation of hatred, xenophobia and intolerance against the Armenian people. A policy that is officially promoted at the highest level in Azerbaijan. These actions, this stance of Azerbaijani authorities should be condemned in no uncertain terms and the Azerbaijani political and military leadership shall bear full responsibility for it.”
Ambassador Papikyan further noted that it was not for the first time that Azerbaijan positioned its artillery units either within or in close proximity to civilian settlements, thus making those settlements vulnerable. “This deplorable tactics is not something new and has been used by the Azerbaijani side during the April war of 2016, and is yet another evidence of total disregard of Azerbaijani political and military leadership towards safety and security of their own population, let alone the peoples of Armenia and Artsakh.”
Armenia’s Ambassador also expressed appreciation to the OSCE Chairman-in-Office for his balanced statement, as well as to Armenia’s partners and friends for their swift reactions.
In the context of international reactions, Ambassador Papikyan specifically referred to the statements made by Turkey saying that we consider them as a direct encouragement for the actions of Azerbaijan, which in the current volatile situation is absolutely irresponsible and unacceptable behaviour.
In conclusion, Ambassador Papikyan noted that this escalation on Armenia’s border once again comes to prove that in order to create an environment conducive to peace and prepare populations for peace we should first and foremost considerably reduce risks of resumption of military hostilities by Azerbaijan, as well as enhance the monitoring capacities of the office of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, which is the only international presence on the ground. Ambassador Papikyan underscored that initiatives aimed at building trust between the peoples, creating an environment conducive to peace and preparing populations to peace are the only way to ensure stability in the region.