Այս տարվա առաջին երեք ամիսներին Թուրքիան Լիբիա է ուղարկել 3500-ից մինչեւ 3800 սիրիացի վարձկանների, նշված է Պենտագոնի գլխավոր տեսուչի զեկույցում, որում առաջին անգամ մանրամասն հաշվետվությամբ ներկայացված է թուրքական ռազմական ծավալումը, որը նպաստել է Լիբիայում պատերազմի կուրսի փոփոխությանը, փոխանցում է Associated Press-ը:
Պենտագոնի զեկույցի համաձայն՝ Թուրքիան վճարել եւ քաղաքացիություն է առաջարկել հազարավոր գրոհայինների, որոնք մարտնչում են լիբիացի գեներալ Խալիֆ Հաֆթարի զորքի դեմ:
Նշվում է, որ զեկույցը հրապարակվել է մտահոգության ֆոնին՝ կապված Լիբիայում պատերազմը տարածաշրջանային փրոքսի-պատերազմի վերածելու հետ, որը թեժացնում են օտարերկրյա ուժերը, որոնք երկրին եւ գրոհայիններին սպառազինություն են մատակարարում:

Turkey has sent from 3,500 to 3,800 Syrian fighters to Libya in the first three months of this year, AP reported referring to the US Defense Department’s inspector general's new report.
According to the report, Turkey has paid and offered citizenship to thousands of mercenaries fighting alongside Tripoli-based militias against troops of east Libya-based commander Khalifa Hifter.
The report was published amid concerns over the transformation of the war in Libya into a regional proxy war, fueled by foreign forces supplying weapons and militants to the country.