Այս տարվա առաջին երեք ամիսներին Թուրքիան Լիբիա է ուղարկել 3500-ից մինչեւ 3800 սիրիացի վարձկանների, նշված է Պենտագոնի գլխավոր տեսուչի զեկույցում, որում առաջին անգամ մանրամասն հաշվետվությամբ ներկայացված է թուրքական ռազմական ծավալումը, որը նպաստել է Լիբիայում պատերազմի կուրսի փոփոխությանը, փոխանցում է Associated Press-ը:
Պենտագոնի զեկույցի համաձայն՝ Թուրքիան վճարել եւ քաղաքացիություն է առաջարկել հազարավոր գրոհայինների, որոնք մարտնչում են լիբիացի գեներալ Խալիֆ Հաֆթարի զորքի դեմ:
Նշվում է, որ զեկույցը հրապարակվել է մտահոգության ֆոնին՝ կապված Լիբիայում պատերազմը տարածաշրջանային փրոքսի-պատերազմի վերածելու հետ, որը թեժացնում են օտարերկրյա ուժերը, որոնք երկրին եւ գրոհայիններին սպառազինություն են մատակարարում:

Турция направила в Ливию от 3500 до 3800 сирийских наемников за первые три месяца этого года, сообщается в отчете генерального инспектора Пентагона, в котором впервые представлен детальный отчет по турецкому военному развертыванию, который способствовал смене курса в войне в Ливии, передает Associated Press
Согласно отчету Пентагона, Турция платила и предлагала гражданство тысячам боевиков, воевавших против войск ливийского генерала Халифы Хафтара.
Отмечается, что доклад был опубликован на фоне беспокойства, связанного с превращением войны в Ливии в региональную прокси-войну, подогреваемую иностранными силами, поставляющими в страну вооружения и боевиков.