Այս իրավիճակում նպատակը առաջին հերթին ՀԱՊԿ գործընկերներին տեղեկացնելն էր, ինչը արվել է: Այս մասին հուլիսի 18-ի ճեպազրույցում ասաց Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ագրեսիային ՀԱՊԿ-ի արձագանքի մասին հարցը:
Ինչպես նշեց ԱԳՆ խոսնակը, ՀԱՊԿ քարտուղարության հայտարարությունը լիովին արտացոլում է հայկական կողմի մտահոգությունը: «Մենք լիովին վերահսկում ենք իրավիճակը, եւ ՀԱՊԿ-ին որեւէ ձեւաչափով դիմելու հարկ չկա»,- պարզաբանեց Աննա Նաղդալյանը:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրության արձագանքին, ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծեց գործընկերների, երկրների եւ կազմակերպությունների միանշանակ գնահատականը` էսկալացիան թույլ չտալու վերաբերյալ. «Նախարարը կապի մեջ է գործընկերների հետ: Դիվանագիտական ներկայացուցչությունները տեղերում աշխատում են: Տեղերում տեղեկատվությունն արագ փոխանցվում է»:

В создавшейся ситуации цель в первую очередь была информировать партнеров по ОДКБ, что и было сделано. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян 18 июля на брифинге, комментируя вопрос о реакции ОДКБ на агрессию Азербайджана.
Как отметила пресс-секретарь МИД, заявление секретариата ОДКБ полностью отражало обеспокоенность армянской стороны. «Мы полностью контролируем ситуацию, и в обращении в ОДКБ в каком либо формате нет необходимости», - пояснила Анна Нагдалян.
Что касается реакции международного сообщества, то представитель МИД подчеркнула однозначную оценку партнеров, стран и организаций по поводу недопущения эскалации и необходимости: «Министр на связи с партнерами. Диппредставительства на местах работают. На месте оперативно передается информация».