Հուսով ենք, որ իր ռազմական արկածախնդրության տապալումից հետո Ադրբեջանը պատասխանատվություն կցուցաբերի հրադադարի պահպանման եւ ամրապնդման հարցում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԳՆ խոսնակ Անունա Նաղդալյանը՝ խպատասխանելով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը շարունակելու է պնդել, որ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ դրվեն:
Նրա խոսքով, առկա են անվտանգության եւ վստահության ամրապնդման ուղղությամբ հստակ առաջարկներ, ներառյալ՝ տեղում միջազգային դիտորդների թվի ավելացումը եւ նրանց մշտական տեղակայումը, ուղիղ կապը եւ հրադադարի ռեժիմի ենթադրյալ խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը։
«Դրանց իրագործումը կարող է օգնել խուսափել լարվածության աճի հետագա վերսկսումից։
Սակայն Ադրբեջանը մերժել է հետաքննության այդ մեխանիզմները, որոնց բացակայությունը նպաստում է քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի աճին, ինչպես նաեւ հայկական կողմին ուղղված անհիմն մեղադրանքներին:
Ընդգծեմ, որ ստեղծված իրավիճակում հրամայական են մարտական գործողությունների դադարեցման, Հայաստանի, Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքված հրադադարի անվերապահ եւ լիակատար վերականգնման, պահպանման եւ ամրապնդման ջանքերը:
Ներկա ռազմական էսկալացիան ցույց տվեց, թե որքան պահանջված են անվտանգության եւ վստահության ամրապնդման միջոցառումները, ինչպես օրինակ՝ հրամանատարների միջեւ ուղիղ կապը, միջազգային, տվյալ պահին՝ ԵԱՀԿ մոնիթորինգը, ինչպես նաեւ վերիֆիկացիոն հետաքննող մեխանիզմները»,-ընդգծեց ԱԳՆ խոսնակը:

Надеемся, что после провала военной авантюры Азербайджан проявит ответственное отношение в вопросе соблюдения и укрепления режима перемирия. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am вопрос о том, будет ли Армения впредь настаивать на внедрении механизмов расследования инцидентов.
«Имеются четкие предложения по укреплению безопасности и доверия, включая увеличение числа международных наблюдателей на месте и их постоянное размещение, прямая связь и внедрение механизмов расследования предполагаемых нарушений режима прекращения огня. Их реализация может помочь избежать дальнейшего возобновления роста напряженности.
Однако Азербайджан отверг эти механизмы расследования, отсутствие которых способствует росту жертв среди гражданского населения, а также необоснованным обвинениям в адрес армянской стороны.
Подчеркну, что в сложившейся ситуации императивом являются усилия по прекращению боевых действий, безоговорочному и полному восстановлению, сохранению и укреплению режима прекращения огня между Арменией, Арцахом и Азербайджаном.
Нынешняя военная эскалация показала, насколько востребованы мероприятия по укреплению безопасности и доверия, такие как прямая связь между командирами, международный, на данный момент - мониторинги ОБСЕ, а также верификационные механизмы расследования», - отметила Анна Нагдалян.