Մենք վաղուց ենք ասել այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն արդեն դուրս է եկել իր սահմաններից եւ կարող է տարածաշրջանային դառնալ: Այս իրավիճակում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ գործող իշխանությունը պարտավոր են հայ-ռուսական հարաբերությունները վերադարձնել այն մակարադակին, որը եղել է վերջին 20 տարիների ընթացքում: Այս մասին հուլիսի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Գ. Սարգսյանը:
Քաղաքական գործչի խոսքով՝ սա պարտադիր պայման է: «Եթե դուք այն մասին, որ դաշնակից պետությունը պարտավոր է օգնություն եւ աջակցություն ցույց տալ հիշում եք միայն ծանր պահերին, իսկ երբ քաղաքական իրադրությունը ձեզ համար բարենպաստ է ստեղծվում, սկսում եք գանգատվել ձեր դաշնակցից, ապա պետք է հասկանաք, որ նման իրավիճակում նա կարող է պատասխան տալ, եւ այդ պատասխանը կարող է չափազանց ցավոտ լինել»,- ասաց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ռուսական մեդիամենեջեր «Ռոսիա սեգոդնյա» միջազգային լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանն արդեն արտահայտել է այն ամբողջ դժգոհությունը, որն այս տարիներին կուտակվել է Կրեմլի մոտ:
Դեմկուսի ղեկավարի խոսքով՝ եթե որեւէ մեկը դա չի հասկանում, ապա նա ուղղակի հիմար է եւ գնում է Հայաստանի շահերին դեմ: «Այսօրվա դրությամբ ոչ ոք չի կարող փոխարինել Ռուսաստանին եւ այն վիթխարի ազդեցությանը, որը Մոսկվան ունի մեր տարածաշրջանում: Եվ սա պետք է լավ հասկանա նաեւ մեր ժողովուրդը: Այն, որ մեր հանրության մի մասի մոտ առաջացել են հակառուսական տրամադրություններ՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների վերջին 2 տարվա վաստակն է: Նրանք թույլ են տվել սորոսականներին եւ ամեն տեսակի գրանտակերներին մեր դեմ դուրս բերել Ռուսաստանին: Սա փաստ է: Եվ երկրորդը՝ եթե ցանկանում եք բարեկամական երկրներ ունենալ, ապա ամեն օր պետք է նրանց հետո բարեկամական եւ ջերմ հարաբերություններ կառուցեք»,- շեշտեց ընդդիմադիրը:
Արամ Սարգսյանը նշեց, որ լարված իրավիճակ ստեղծվելու դեպքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մշտապես կապ է հաստատել Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության հետ, բայց այս անգամ դա տեղի չի ունեցել: «Դուք հասկանո՞ւմ եք, թե նման վերաբերմունքն ընդհանրապես ինչի կարող է հանգեցնել: Նրանք ձեզ ուղղակիորեն հասկացնում են, որ չեն պատրաստվում հարաբերություններ կառուցել միակողմանի հիմքի վրա: Հենց դուք հիշում եք այն մասին, որ ձեզ պետք է օգնեն, անմիջապես ծնկի եք գալիս եւ սողում եք օգնության համար: Սա՞ է ձեր անկախության դրսեւորումը»,- դժգոհեց քաղաքական գործիչը՝ գնահատելով Հայաստանի իշխանությունների վարքագիծը:

Мы давно говорили о том, что карабахский конфликт уже вышел за пределы своих границ и может стать региональным. В такой обстановке премьер-министр Армении Никол Пашинян и действующая власть обязаны вернуть армяно-российские отношения на тот уровень, который был в течение последних 20 лет. Об этом на встрече с журналистами 20 июля заявил  председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
Это, по словам политика, обязательное условие. «Если вы вспоминаете о том, что союзное государство обязано оказать помощь и поддержку лишь в сложные моменты, а когда политическая ситуация в стране для вас складывается благожелательно, начинаете жаловаться на своего союзника, то тогда должны понимать, что в такой ситуации он может дать ответ, и этот ответ может оказаться весьма болезненным», - сказал Саркисян, добавив, что российский медиаменеджер, главный редактор международного информационного агентства «Россия сегодня» Маргарита Симонян уже высказала все то недовольство, которое накопилось за эти годы у Кремля.
По словам главы ДПА, если кто-то этого не понимает, то он просто глупец и идет против национальных интересов Армении. «Никто на сегодняшний день не может заменить Россию и то колоссальное влияние, которое  имеет Москва в нашем регионе. И это должен хорошо понимать и наш народ. То, что у некоторой части нашего общества возникли антироссийские настроения – это заслуга нынешних властей Армении за последние два года. Они позволили соросовцам и всяким грантоедам ополчить на нас Россию. Это факт. И второе: если вы хотите иметь дружественные страны, то каждодневно должны строить с ними дружественные и теплые отношения», - подчеркнул оппозиционер.
Арам Саркисян заметил, что в случае возникновения напряженной ситуации президент России Владимир Путин всегда связывался с политическим руководством Армении, но на этот раз такого не произошло.  «Вы понимаете к чему вообще может привести такое отношение? Они вам прямо дают понять, что вы им больше не союзники. Они прямо дают понять, что они не собираются строить отношения на односторонней основе. Как только вы вспоминаете о том, что вам должны помочь, сразу становитесь на колени и приползайте за помощью? Это ваше проявление независимости?», - посетовал политик, оценивая поведение властей Армении.