Իրանի իշխանությունները մոտ 36 հազար բանտարկյալ են ազատ արձակել բանտերում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի ծրագրի նոր փուլի շրջանակներում: Այս մասին հայտարարել է երկրի բանտերի կազմակերպության ղեկավար Մեհդի Հաջ-Մոհամադին, փոխանցում է «Գազետա»-ն՝ վկայակոչելով Tasnim գործակալությունը։
Այդպես, հուլիսի 8-ից ազատ է արձակվել 36 283 մարդ, այդ թվում՝  ինչպես նոր բանտարկյալներ, այնպես էլ նրանք, ում համար ազատության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածը երկարաձգվել էր կորոնավիրուսի պատճառով։
Վերջին տվյալների համաձայն՝ Իրանում գրանցվել է COVID-19-ով վարակման ավելի քան 276․2 հազար դեպք, որից մոտ 14.4 հազարը՝ մահացու ելքով: Առողջացել է ավելի քան 240 հազար մարդ։

Власти Ирана освободили порядка 36 тысяч заключенных в рамках нового этапа программы борьбы с распространением коронавирусной инфекции в тюрьмах. Об этом заявил глава организации тюрем страны Мехди Хадж-Мохаммади, передает Gazeta со ссылкой на агентство Tasnim.
Так, с 8 июля были освобождены 36 283 человека, среди них как новые заключенные, так и те, для кого срок пребывания на свободе из-за коронавируса был продлен.
По последним данным, в Иране выявлено более 276,2 тысячи случаев COVID-19, из них около 14,4 тысячи — со смертельным исходом. Вылечились от инфекции более 240 тысяч человек.