«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության և ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն այսօր՝ հուլիսի 20–ին, հետևյալ բովանդակությամբ նամակով դիմել է հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ, Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամ Ալբերթ Վայլերին։
«Մեծարգո պարոն Վայլեր,
Վստահ եմ, որ տեղյակ եք Հարավային Կովկասում վերջին օրերին ստեղծված անկայուն իրավիճակի մասին, ինչը Ադրբեջանի՝ խաղաղ բանակցությունները պատերազմով փոխարինելու հերթական փորձն է: Ուզում եմ Ձեզ փոխանցել, որ 2020թ. հուլիսի 12-ին Ադրբեջանը, հերթական անգամ խախտելով 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը, սկսել է հրետակոծել Հայաստանի շրջաններից Տավուշի գյուղերը:
Հարձակման հետևանքով երկու կողմերից կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ: Ադրբեջանը թիրախավորում է հատկապես քաղաքացիական բնակավայրերը, այդ թվում մանկապարտեզները և հիվանդանոցները: Ավելին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակայնորեն հայկական կողմին սպառնացել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին, ինչը ամբողջ տարածաշրջանի ֆիզիկական գոյության ուղիղ սպառնալիք է:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն իր բոլոր միջազգային գործընկերներին տեղյակ է պահում Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների ու ուժի կիրառման սպառնալիքների մասին:  Հավատացած ենք, որ Գերմանիան որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետք է իր ներդրումն ունենա Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարումները կանխելու համար: Համոզված ենք, որ Դուք, որպես հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ, կարող եք  այդ գործում մեծ դեր ունենալ»:

Leader of the opposition Bright Armenia Party and head of the homonymous faction of the National Assembly of Armenia Edmon Marukyan today addressed the following letter to President of the Armenian-German Forum, Member of the German Bundestag Albert Weiler.
“Dear Mr. Weiler,
I am certain that you are aware of the unstable situation that was recently created in the South Caucasus, which was Azerbaijan’s subsequent attempt to replace the peace talks with war. I would like to inform you that on July 12, 2020, Azerbaijan violated the 1994 ceasefire agreement once again and started shelling the villages of Tavush Province of Armenia.
As a result, there were several casualties and wounded people on both sides. Azerbaijan is particularly targeting civilian settlements, including kindergartens and hospitals. Moreover, the Ministry of Defense of Azerbaijan has publicly threatened the Armenian side, stating that it is ready to strike the Metsamor Armenian Nuclear Power Plant, if necessary,and this is a direct threat to the physical existence of the entire region.
The Bright Armenia Party is informing all of its international partners about Azerbaijan’s war crimes and the threats to use force. We are certain that Germany, as a member state of the OSCE Minsk Group, must make its contribution to prevent Azerbaijan’s gross violations of international law. We are certain that you, as president of the Armenian-German Forum, can play a huge role in this.”