«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության և ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն այսօր՝ հուլիսի 20–ին, հետևյալ բովանդակությամբ նամակով դիմել է հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ, Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամ Ալբերթ Վայլերին։
«Մեծարգո պարոն Վայլեր,
Վստահ եմ, որ տեղյակ եք Հարավային Կովկասում վերջին օրերին ստեղծված անկայուն իրավիճակի մասին, ինչը Ադրբեջանի՝ խաղաղ բանակցությունները պատերազմով փոխարինելու հերթական փորձն է: Ուզում եմ Ձեզ փոխանցել, որ 2020թ. հուլիսի 12-ին Ադրբեջանը, հերթական անգամ խախտելով 1994թ. հրադադարի համաձայնագիրը, սկսել է հրետակոծել Հայաստանի շրջաններից Տավուշի գյուղերը:
Հարձակման հետևանքով երկու կողմերից կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ: Ադրբեջանը թիրախավորում է հատկապես քաղաքացիական բնակավայրերը, այդ թվում մանկապարտեզները և հիվանդանոցները: Ավելին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակայնորեն հայկական կողմին սպառնացել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին, ինչը ամբողջ տարածաշրջանի ֆիզիկական գոյության ուղիղ սպառնալիք է:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն իր բոլոր միջազգային գործընկերներին տեղյակ է պահում Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների ու ուժի կիրառման սպառնալիքների մասին:  Հավատացած ենք, որ Գերմանիան որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ պետք է իր ներդրումն ունենա Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարումները կանխելու համար: Համոզված ենք, որ Դուք, որպես հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ, կարող եք  այդ գործում մեծ դեր ունենալ»:

Я хочу вам сообщить, что 12 июля 2020 года Азербайджан вновь нарушил Соглашение о прекращении огня от 1994 года, обстреляв села Тавушской области Армении. Об этом говорится в письме главы партии «Светлая Армения», председателя ее парламентской фракции Эдмона Марукяна, адресованном председателю армяно-германского форума, члену германского Бундестага Альберту Вайлеру.
Марукян в частности отметил, что в результате данного нападения были жертвы с обеих сторон.
«Азербайджан наносит удары особенно по гражданским населенным пунктам, включая детские сады и больницы. Более того, министерство обороны Азербайджана публично пригрозило армянской стороне готовностью нанести удар по Мецаморской АЭС в случае необходимости, что является прямой угрозой физическому существованию всего региона.
Партия «Светлая Армения» информирует всех своих международных партнеров о военных преступлениях Азербайджана и угрозах применения силы. Мы уверены, что Германия как член Минской группы ОБСЕ должна внести свой вклад в предотвращение грубых нарушений международного права со стороны Азербайджана. Мы убеждены в том, что вы, как председатель армяно-германского форума, можете сыграть в этом деле большую роль».