ԱՄՆ Պետդեպը պատժամիջոցներ է սահմանել Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովի հանդեպ:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ռամզան Կադիրովը կորոնավիրուսի համավարակն օգտագործել է որպես պատրվակ՝ տարածաշրջանում մարդու իրավունքների ոտնահարման համար:
«Այս որոշումը պայմանավորված է Կադիրովի մասնակցությամբ Չեչենական Հանրապետությունում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով: Պետդեպարտամենտը տիրապետում է լայնածավալ արժանահավատ տեղեկությունների, որ Կադիրովը պատասխանատվություն է կրում ավելի քան տասը տարի առաջ կատարված մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար, ներառյալ խոշտանգումները եւ արտադատական մահապատիժները:
Մենք նշում ենք, որ այսօրվա գործողությունները վերաբերում են նաեւ պարոն Կադիրովի կնոջը՝ Մեդնի Կադիրովային եւ նրա դուստրերին` Այշատ Կադիրովային եւ Կարինա (նույն ինքը՝ Խադիժատ) Կադիրովային: Մենք կխրախուսենք, որ համախոհ երկրները նույնպես նման քայլեր ձեռնարկեն:
Մենք արդեն տնտեսական պատժամիջոցներ ենք մտցրել պարոն Կադիրովի եւ նրա մի շարք համախոհների դեմ: 2018-ին Միացյալ Նահանգները եւ տասնհինգ այլ երկրներ ձեռնարկեցին արտառոց քայլ՝ կոչ անելով ԵԱՀԿ Մոսկվայի մեխանիզմին ստեղծել առաքելություն՝ բացահայտելու ԼԳԲՏ մարդկանց, իրավապաշտպանների, անկախ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների եւ այլ քաղաքացիների նկատմամբ կատարված չարաշահումների մասին սարսափելի զեկույցների փաստերը:
Այսօրվա գործողությունները ծառայում են պարոն Կադիրովին նախազգուշացնելու, որ նրա մասնակցությունը մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին հետեւանքներ ունի ինչպես նրա, այնպես էլ նրա ընտանիքի համար»:

Государственный департамент США ввел санкции в отношении главы Чечни Рамзана Кадырова.
В заявлении госсекретаря США Майк Помпео отмечается, что Рамзан Кадыров использовал пандемию коронавируса в качестве предлога для того, чтобы нарушать права человека в регионе.
«Это решение обусловлено участием Кадырова в грубых нарушениях прав человека в Чеченской Республике. Госдепартамент располагает обширной достоверной информацией о том, что Кадыров несет ответственность за многочисленные грубые нарушения прав человека, совершенные более десяти лет назад, включая пытки и внесудебные казни.
Мы отмечаем, что сегодняшние действия также относятся к супруге г-на Кадырова Медни Кадыровой и его дочерям Айшат Кадыровой и Карине (он же Хадижат) Кадыровым. Мы будем поощрять страны-единомышленники принять аналогичные меры.
Мы уже ввели экономические санкции против г-на Кадырова и нескольких его соратников. В 2018 году Соединенные Штаты и пятнадцать других стран предприняли экстраординарный шаг, призвав Московский механизм ОБСЕ создать миссию по установлению фактов ужасных сообщений о злоупотреблениях в отношении ЛГБТИ, правозащитников, представителей независимых СМИ и других граждан.
Сегодняшние действия служат для уведомления г-на Кадырова о том, что его причастность к грубым нарушениям прав человека имеет последствия как для него, так и для его семьи».