Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսակապի միջոցով մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստին: Այս մասին հայտնում են կառավարության լրատվական բաժնից։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են եվրասիական ինտեգրման զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության տրանզիտի միասնական համակարգի մասին համաձայնագրի նախագիծը, ԵԱՏՄ էլեկտաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի ձևավորման ծրագիրը, մինչև 2025 թվականը եվրասիական տնտեսական ինտեգրման ռազմավարական ուղղությունների մշակման ընթացքը և այլ հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի փոխվարչապետը ԵԱՏՀ խորհրդի անդամներին և կոլեգիայի նախագահին պաշտոնապես տեղեկացրել է հայկական ապրանքների վաճառքի արգելման հետ կապված վերջերս մոսկովյան «Ֆուդ Սիթի» շուկայում տեղի ունեցած դեպքի մասին: Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է, որ նման դեպքերն անթույլատրելի են և կոչ է արել գործընկերներին մանրամասնորեն վերլուծել իրավիճակը:

Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan today participated in the subsequent session of the Eurasian Economic Commission via a video call, as reported the news department of the Government of Armenia.
Several issues on the development of Eurasian integration, including the draft agreement on the common transit system of the Eurasian Economic Union, the plan for formation of the common energy market of the Eurasian Economic Union, the course of development of the strategic directions for Eurasian economic integration until 2025 and other issues were discussed during the session.
At the end of the meeting, Armenia’s Deputy Prime Minister officially informed the members and chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission about the recent ban on the sale of Armenian goods at Moscow’s Food City market. Grigoryan emphasized that such cases are inadmissible and called on his colleagues to analyze the situation in detail.