Հուլիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ագրեսիայի եւ ներթափանցման փորձ կատարվեց հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արեւելյան հատվածում. այդ փորձերը վճռականորեն հետ մղվեցին, ինչին հաջորդեց հայկական դիրքերի, ինչպես նաեւ քաղաքացիական ենքակառուցվածքների եւ բնակչության հրետակոծությունը: Այս մասին «France 24» լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մենք վճռական ենք եղել մեր պաշտպանությունում։ Մենք նաեւ շատ սերտ համագործակցել ենք մեր գործընկերների հետ, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ եւ Ռուսաստանի հետ՝ մարտական գործողությունները դադարեցնելու  եւ  հրադադարը վերականգնելու ուղղությամբ։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ըստ էության, վերջին շաբաթների եւ ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում մեծ ինտենսիվություն ստացած ռազմատենչ եւ ատելության հռետորաբանության դրսեւորում էր։
Ըստ երեւույթին, նրանք փորձարկում էին Հայաստանի վճռականությունն ու կարողությունները Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս։ Եվ սա իրապես շատ վտանգավոր զարգացում էր:
Առայժմ մեզ հաջողվել է հանդարտեցնել իրավիճակը: Հինգշաբթի օրը եւս մեկ անգամ համանախագահների՝ ՌԴ համանախագահի հետ եւ մյուս գործընկերների՝ Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ համանախագահների հետ սերտ համակարգմամբ կարողացանք վերականգնել հրադադարը: Սա կրկին փխրուն իրավիճակ է: Առայժմ այն պահպանվում է, եւ մեր նպատակն է ապահովել հրադադարի կայուն վերականգնումը: Փաստացի նաեւ ձեռնարկել հատուկ միջոցներ՝ ամրապնդելու հրադադարի ռեժիմը եւ բացառելու սահմանի երկայնքով, ինչպես նաեւ Արցախի հետ շփման գծում հանդարտությանը սպառնացող մարտահրավերները: Սա, իհարկե, մեր կարեւոր առաջնահերթությունն է»,-ասաց Մնացականյանը:
Դիտարկմանը, որ Ադրբեջանն ասում է, որ հայկական կողմն է սկսել մարտական գործողությունները, ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է. «Մենք բավական հաստատակամ ենք եղել լարվածության ռիսկերի նվազեցման եւ հրադադարի խախտման հետաքննության միջոցների ներդրման հարցում: Մենք շատ հաստատակամ ենք այդ հարցում: Մենք շատ հաստատակամ ենք նաեւ հետագա միջոցների ձեռնարկման հարցում, ինչպիսիք են՝ մոնիթորինգի ընդլայնումը, տեղում ուղիղ կապի հաստատումը: Դրանք այն միջոցներն են, որոնք կօգնեն մեզ վերահսկել հրադադարի ռեժիմը:
Սակայն Ադրբեջանն այդքան էլ պատրաստակամ չէ ընդունելու այդ առաջարկները եւ ներդնելու այնպիսի միջոցառումներ, որոնք կբացառեն հրադադարի խախտումների հետագա հնարավորությունները: Ուստի, եւս մեկ անգամ կոչ եմ անում նրանց գալ բանականության դաշտ եւ ընդունել այդ առաջարկները, եւ աշխատել մեզ հետ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ուղղությամբ»:

On July 12, the Azerbaijani Armed Forces launched aggression and made a sabotage attempt in the direction of the Armenian military positions, particularly in the northeastern sector of the Armenia-Azerbaijan border. The Armenian Armed Forces resolutely thwarted them, after which the Azerbaijani Armed Forces started shelling Armenian military positions, as well as civilian structures and the population. This is what Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said in an interview with France24.
“Armenia was resolute during the defense. We worked very closely with our partners, particularly the OSCE Minsk Group co-chairing countries (France, US and Russia) to stop the military operations and restore the ceasefire.
In essence, what happened was a manifestation of the belligerent and hate rhetoric that had become highly intensive in Azerbaijan over the past weeks and months. In essence, they were testing Armenia’s resoluteness and capacities beyond the borders of Nagorno-Karabakh, and this was truly a very dangerous development.
Until now, Armenia has managed to keep the situation calm. However, the situation is still fragile. Our goal is to ensure sustainable ceasefire and to take special measures to strengthen the ceasefire regime and rule out the challenges posing a threat to tranquility along the length of the Armenian-Azerbajiani border, as well as on the line of contact with Artsakh (Nagorno-Karabakh),” he said.
When told that Azerbaijan says the Armenian side was the one that launched the military operations, the foreign minister said the following: “We were rather persistent with the introduction of measures to reduce the risks of tension and investigative the ceasefire violations. However, Azerbaijan is not too willing to accept the proposals and introduce measures that will rule out possible violations in the future. Thus, once again, I call on Azerbaijan to return to the negotiations and accept those proposals and work on strengthening the ceasefire regime.”