Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց դատախազներ Պետրոս Պետրոսյանի եւ Գեւորգ Բաղդասարյանի բացարկի մասին միջնորդությունը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, միջնորդությունը ներկայացրել է տուժող Սերգեյ Եղիազարյանի ներկայացուցիչ Էդուարդ Ասլանյանը: Բացարկը պայմանավորված է մեղադրողների սուբյեկտիվ վերաբերմունքի հետ: Նա մանրամասն նշեց այն խախտումները, որոնց հետ բախվել է իր վստահորդը, նրան պատճառված վնասը հաստատող փաստաթղթերի բացակայությունը, այն փաստը, որ գործի շրջանակներում քաղաքացիական հայց ներկայացնելու նրա իրավունքները սահմանափակվել են: Ընդ որում, քննությունը եւ վերահսկող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը միջոցներ չեն ձեռնարկել խախտումները շտկելու ուղղությամբ: Ելնելով թվարկածից՝ Էդուարդ Ասլանյանը դատախազներ Պետրոս Պետրոսյանի եւ Գեւորգ Բաղդասարյանի բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց:
Դատավորը միջնորդությունը համարեց անհիմն եւ մերժեց այն: Հաջորդ նիստը տեղի կունենա հուլիսի 28-ին, ժամը 13:00-ին:

Судья по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, Анна Данибекян отклонила ходатайство об отводе прокуроров Петроса Петросяна и Геворка Багдасаряна.
Как сообщалось ранее, ходатайство представил представитель потерпевшего Сергея Егиазаряна Эдуард Асланян. Отвод обусловлен субъективным отношением обвинителей. Он подробно отметил нарушения, с которыми столкнулся его доверитель, отсутствие документов, подтверждающих нанесенный ему ущерб, тот факт, что ограничены его права на представление гражданского иска в рамках дела. При этом следствие и надзорный прокурор Петрос Петросян не предпринял действий для исправления допущенных нарушений. Исходя из перечисленного, Эдуард Асланян ходатайствовал об отводе прокуроров Петроса Петросяна и Геворка Багдасаряна.
Судья сочла ходатайство необоснованным и отклонила. Следующее заседание состоится в 13 часов 28 июля.