Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է իրավիճակի սրումն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին, հայտնում է Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը:
Ինչպես նշել են նախարարությունում, տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում Անդրկովկասում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին շրջանում բռնության սրման կապակցությամբ ռուսական կողմն ընդգծել է հավասարակշռված մոտեցման եւ զսպող ազդեցության անհրաժեշտությունը հակամարտության մեջ ներքաշված կողմերի վրա՝ իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու, հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության ապահովման, ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացման նպատակով։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զարգացնել համագործակցությունը Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ՝ տարածաշրջանում կայունության հասնելու նպատակով»,- նշվում է ՌԴ ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
Լավրովը եւ Չավուշօղլուն նաեւ պայմանավորվել են շարունակել շփումները՝ լիբիական ճգնաժամի լուծման ուղիներ գտնելու համար:

Ministers of Foreign Affairs of Russia and Turkey Sergey Lavrov and Mevlut Cavusoglu today held phone talks and discussed the escalation of the situation on the Armenia-Azerbaijan border, as reported the Russian Ministry of Foreign Affairs.
As reported the ministry, the parties exchanged views on the situation in the South Caucasus. “In regard to the recent escalation of violence between Armenia and Azerbaijan, the Russian side has emphasized the need for a balanced approach and restraining influence on the sides engaged in the conflict in order to prevent further escalation of the situation, ensure security on the Armenian-Azerbaijani border and intensify efforts for a settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. An agreement was reached to enhance cooperation between Moscow and Ankara to achieve stability in the region,” the press release of the Russian Ministry of Foreign Affairs reads.
Lavrov and Cavusoglu also agreed to continue to hold meetings to find paths to resolve the Libyan crisis.