ԵՄ երկրները պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն 5G ցանցերի համար իրենց մատակարարների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովը:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին ԵՄ-ն համաձայնեց կոշտ դիրքորոշում ընդունել 5G մատակարարների նկատմամբ՝ հաջորդ սերնդի բջջային ցանցերի համար կիբերանվտանգության ռիսկերը մեղմելու նպատակով, որոնք որպես տնտեսական աճի եւ մրցունակության արագացման բանալի են դիտարկվում, հայտնում է Reuters-ը:
Ռազմավարությունը երկրների ռւ հեռահաղորդակցման օպերատորների՝ մեկ մատակարարից կախվածության նվազեցում էր ենթադրում։
«Խնդիրներ են հայտնաբերվել կապի առանձին ​​բջջային օպերատորների համար կամ ազգային մակարդակով համապատասխան ռազմավարությունների մշակման եւ ներդրման ժամանակ՝ տեխնիկական կամ շահագործման հետ կապված դժվարությունների պատճառով»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Հանձնաժողովը նաեւ կոչ է արել ԵՄ 13 երկրներին անհապաղ ուղիղ արտաքին ներդրումների ստուգման մեխանիզմ ներդնել՝ գործիք, որը ԵՄ կառավարություններին թույլ է տալիս միջամտել ռազմավարական ակտիվների մեջ օտարերկրյա ուղիղ ներդրումների դեպքերին, հատկապես՝ երբ խոսքը պետության կողմից վերահսկվող կամ պետության կողմից ֆինանսավորվող ձեռնարկությունների մասին է։

Страны ЕС должны принять срочные меры для диверсификации своих поставщиков  для сетей 5G, заявила Еврокомиссия.
В ноябре прошлого года ЕС согласился занять жесткую позицию в отношении поставщиков 5G для снижения рисков кибербезопасности для мобильных сетей следующего поколения, которые рассматриваются как ключ к ускорению экономического роста и конкурентоспособности, передает Reuters.
Стратегия включала снижение зависимости стран и операторов связи от одного поставщика.
«Были выявлены проблемы при разработке и внедрении соответствующих стратегий многих поставщиков для отдельных операторов мобильной связи или на национальном уровне из-за технических или эксплуатационных трудностей», - говорится в заявлении.
Комиссия также призвала 13 стран ЕС безотлагательно внедрить механизм проверки прямых иностранных инвестиций, инструмент, позволяющий правительствам ЕС вмешиваться в случаях прямых иностранных инвестиций в стратегические активы, особенно если речь идет о контролируемых государством или финансируемых государством предприятиях.