Ես երբեք չեմ հանդիսացել եւ չեմ հանդիսանում «Սպայկա»-ի սեփականատեր կամ գործընկեր: Այս մասին այսօր` հուլիսի 25-ին, ասաց Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը` ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութի միջոցով պատասխանելով ՌԴ-ից Սամվել Զաքարյանի հարցին։
«Ես կարծում եմ, որ «Սպայկան» պարծանքի առարկա էր, ՀՀ պատմության մեջ քիչ դեպքերից է, որ մարդը կարողացել էր իր քրտինքով զրոյից ստեղծել մի կազմակերպություն, որը միայնակ կռվում էր կազմակերպված լոբբի դեմ՝ խլելով շուկան, և փայլում օրինակ էր պետության ու մասնավորի համագործակցության: Եթե «Սպայկան» լիներ այն ժամանակվա «Սպայկան», ծիրանի խնդիրը չէր լինի, որովհետև ինչքան գիտեմ՝ «Սպայկան» հայկական գյուղմթերքը կարողանում էր մատակարարել ուղիղ ցանցերին։ Հայկական ապրանքը դարձավ ադրբեջանական շուկաների զոհ, երբ «Սպայկան» բառիս լայն իմաստով վերացավ, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմ է հայտարարել հայկական բիզնեսին»,-ասաց Մինասյանը՝ հավելելով, որ Փաշինյանն է այն քանդել։
Մինասյանի խոսքով`Նիկոլ Փաշինյանը լավագույն հարաբերությունների մեջ չի ՌԴ-ի ղեկավարության հետ։
«Եթե մենք պատմականորեն մեր ամենաանկազմակերպ շրջանում ենք, ադրբեջանցիները ամենակազմակերպված շրջանում են։ Մենք խնդրում ենք, խաղաղություն ենք մուրում, խաղաղասիրության կոչեր անում, իրենք մեզ ջարդում են, մենք կենացներ ենք ասում»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով ՌԴ-ում հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ ստեղծված լարվածությանը, նա ասաց, որ առաջին դեպքն էր, երբ ՌԴ-ում նման խայտառակ դրություն է ստեղծվել, որովհետև ՀՀ-ում ոչ ոք չի զբաղվում այդ հարցով։
«Ռուսահայությունը պետք է հասկանա, որ իրենց անվտանգության երաշխավորը ՀՀ-ն է, որը ոչ միայն չի ուզում, այլև չի կարողանում լուծել հարցեր։ Հիմա Նիկոլ Փաշինյանը պետք է Մոսկվայում հայկական իրականության հարցերը լուծի՝ հայկական ծիրանից մինչև հայկական կապիտալի հարցերը»,-ասաց նա։
Միքայել Մինասյանի խոսքով`Հայաստանի Հանրապետությունը հայ ժողովրդի երաշխավորն է՝ լինի ՌԴ-ում, թե այլուր։
«Հիմա ՀՀ-ում ոչ ոք չի զբաղվում այդ հարցով։ Չի զբաղվում, որովհետև չի ուզում, որովհետև չի կարող, պետք չի․․ հետևաբար խնդրում եմ՝ ինքնակազմակերպվեք շատ արագ, հասկացեք, որ այս ամենի մեղավորը Նիկոլն է, խաչ քաշեք ու զբաղվեք ձեր գործով, որովհետև պրոբլեմները ձերն են լինելու»,-ասաց նա՝ ՌԴ-ում բնակվող հայերին:

Я никогда не был и не являюсь собственником или партнером компании «Спайка». Об этом в опубликованном на своей странице в Facebook заявил экс- посол Армении в Ватикане Микаэл Минасян.
«Я считаю, что «Спайка» была предметом гордости, и тем редким случаем в истории Армении, когда человек смог своим потом с нуля создать компанию, которая одна боролась против организованного лоббинга, и была блестящим примером сотрудничества государства и частного сектора. Если бы «Спайка» был прежней, то вопрос с абрикосами не возник бы, поскольку, насколько я знаю, «Спайка» доставляла армянские сельхозпродукты прямо торговым сетям. Армянские товары стали жертвой азербайджанских рынков, когда «Спайка»  прекратила свое существование в широком смысле этого слова, потому что Никол Пашинян объявил войну армянскому бизнесу»,- сказал Минасян, отметив, что Пашинян разрушил бизнес.
По словам Минасяна, Никол Пашинян находится не в лучших отношениях с руководством РФ. «Если мы находимся в самом неорганизованном этапе нашей истории, то азербайджанцы наоборот очень организованы. Мы просим, мы клянчим мир, делаем призывы к миру, они нас бьют, мы говорим тосты»,- отметил он.
Затронув тему создавшегося напряжения между азербайджанцами и армянами в РФ, он отметил, что это первый случай, когда в РФ создалась такая позорная ситуация из-за того, что в Армении никто не занимается этим вопросом.
«Армяне России должны понять, что гарантом их безопасности является Армения, которая не только не хочет, но и не может решать вопросы. Сейчас Никол Пашинян должен решать проблемы в Москве, начиная с абрикос и заканчивая армянским капиталом»,- отметил он.
По словам Минасяна, Республика Армения - гарант армянского народа, как в России, так и в любой другой стране. « Сейчас в Армении никто не занимается этим вопросом. Не занимается, потому что не хочет, потому что не может... следовательно, прошу, очень быстро самоорганизуйтесь, поймите, что виновник всего этого - Никол Пашинян, поставьте крест и займитесь вашими делами, потому что проблемы будут только вашими»,- сказал Минасян, обращаясь к армянам, проживающим в России.