Երեք մարդու առաջադրվել են Twitter-ի վրա զանգվածային հաքերային հարձակման մեղադրանքներ, որի հետեւանքով կոտրվել են երեք հայտնի օգտատերերի՝ ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենի, ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի եւ հանրահայտ գյուտարար-միլիարդատեր Իլոն Մասկի ակաունտները, հայտնում է CNN-ը:
Նշվում է, որ չարագործները հայտնիների էջերն օգտագործել են բիթքոինով խարդախություն կատարելու համար:
Հրապարակվել են նաեւ կասկածյալների անունները: Նրանք են՝ 19-ամյա բրիտանացի Մեյսոն Շեփարդը, որը համացանցում հայտնի է որպես «Chaewon», Ֆլորիդա նահանգի բնակիչ 22-ամյա Նիմա Ֆազելին (նիկն է՝ «Rolex») եւ Տամպայի բնակիչ 17-ամյա Այվեն Քլարքը, որը հարձակման կազմակերպիչն է, հայտարարել է դատախազ Դեւիդ Անդերսոնը:
Կասկածյալները կալանավորված են:
Սան Ֆրանցիսկոյում ՀԴԲ ներկայացուցիչ Սանջայ Վիրմանիի խոսքով՝ այս կալանավորումները ընդամենը սկիզբն են: Հետաքննությունը արունակվում է այս հանցագործություններին մասնակցած մյուս հնարավոր անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Трем людям были предъявлены обвинения в массированной хакерской атаке на Twitter, в результате чего были взломаны аккаунты таких известных пользователей, как кандидат в президенты США Джо Байден, экс-президент США Барак Обама и знаменитый изобретатель-миллиардер Илон Маск, сообщает CNN
Отмечается, что злоумышленники использовали страницы заменитостей для продвижения аферы с биткоинами.
Обнародованы также имена подозреваемых. Ими оказались 19-летний британец Мейсон Шеппард, известный в Сети, как «Chaewon», 22-летний житель штата Флорида Нима Фазели (ник – «Rolex») и 17-летний житель Тампы Грэм Айвен Кларк, которого определили, как организатора атаки, заявил прокурор Дэвид Андерсон.
Подозреваемые арестованы.
По словам представителя ФБР в Сан-Франциско Санджая Вирмани, эти аресты всего лишь начало. Расследование продолжается на предмет обнаружения других возможных лиц, причастных к совершению этих преступлений.