Յոհանեսբուրգի համալսարանից (ՀԱՀ) գիտնականներն առաջարկել են կառուցել ավտոմեքենաներ բանանի տերեւներից։ Համապատասխան հոդվածը հրապարակվել է Journal of Materials Research and Technology գիտական պարբերականում։
Իրենց աշխատանքում հետազոտողները պարզել են, որ բանանի տերեւների մանրաթելերը ածխածնային նանոխողովակների եւ էպոքսիդ խեժի հետ միասին ձեւավորում են նյութ, որը ճնշում է վիբրացիան եւ աղմուկը։ Ստացված նյութն ունի ցածր ինքնարժեք եւ կարող է կիրառվել ավտոպրոմում, ամփոփել են գիտնականները։
Բացի այդ, բանանի տերեւների կիրառմամբ մեքենաները կդառնան էկոլոգիապես ավելի մաքուր եւ երկարակյաց։ Մասնագետների հաղորդմամբ՝ դրանից կարելի է պատրաստել ավտոմեքենաների շարժիչների ներքին ծածկեր, դռների պանելներ, ինչպես նաեւ օգտագործել ձայնամեկուսացման համար, հաղորդում է Լենտա․Ռու-ն։

Ученые из университета Йоханнесбурга (ЮАР) предложили делать автомобили из банановых листьев. Соответствующая статья была опубликована в научном журнале Journal of Materials Research and Technology.
В своей работе исследователи выяснили, что волокна листьев банана в сочетании с углеродными нанотрубками и эпоксидной смолой образуют материал, который подавляет вибрацию и шумы. Полученный материал имеет низкую себестоимость и может применяться в автопроме, подытожили ученые.
Помимо прочего, с использованием банановых листьев машины станут более экологичными и долговечными. Из них, как сообщили специалисты, можно делать внутренние крышки автомобильных двигателей, дверные панели, а также использовать их для шумоизоляции, передает Лента.Ру