Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 11-ին ընդունել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչների՝ «Սիներջի Ինթերնեյշնլ Սիսթեմզ» ՍՊԸ հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Հովհաննիսյանի եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Հարությունյանը բարձր է գնահատել նրանց ունեցած ներդրումն Արցախում ոլորտի առաջին հաջողված քայերի համար եւ ընդգծել, որ Կառավարությունը պատրաստ է քննարկելու ցանկացած առաջարկ, որը կնպաստի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ապահովմանը: Նախագահի խոսքով՝ այդ ուղղությամբ կարեւոր որոշումներ արդեն կայացվել են՝ բարենպաստ դարձնելով հարկային միջավայրը, սակայն ավելի գրավիչ ներդրումային դաշտ ունենալու համար մշակվում են նոր գործիքակազմեր:
Պատվիրակության անդամները ողջունել են Արայիկ Հարությունյանի ցուցաբերած պատրաստակամությունը եւ խոստացել աջակցել ինչպես ոլորտի զարգացման նոր ծրագրի մշակման, այնպես էլ կադրերի պատրաստման եւ նոր ներդրումների ներգրավման գործում: Մասնավորապես՝ քննարկվել են բուհական համակարգում ՏՏ ոլորտի նախագծերի իրականացման, ստարտափների ֆինանսավորման, ինչպես նաեւ` նոր ֆիզիկա-մաթեմատիկական դպրոցի հիմնադրմանը վերաբերող հարցեր:

President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Arayik Haroutyunyan today received a group of IT specialists led by founding director of Synergy International Systems LLC Ashot Hovhannisyan and Director of the Enterprise Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan, as reported the Central Information Department of the Office of the President of Artsakh.
Greeting the guests, President Haroutyunyan highly appreciated their contributions to the first successful steps of IT specialists in Artsakh and emphasized that the government is ready to consider any proposal that will help ensure development of information technologies. Haroutyunyan added that the government has already made major decisions related to taxation, but new toolkits are being developed to attract more investments.
The members of the delegation welcomed Haroutyunyan’s willingness and pledged to support the development of a new plan for development of the sector, preparation of personnel and engagement of new investments. Haroutyunyan and the delegates particularly discussed issues related to the implementation of IT projects at universities, funding for startups, as well as the establishment of a new physics-mathematics school.