Ինժեներային քաղաքում մշակվել է Կուբսատ նանոարբանյակի նախնական ուսումնական մոդելը։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, մամուլի ասուլիսում ասաց բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ ընթացիկ տարվա մարտին խորհրդարանն ընդունել էր «Տիեզերական գործունեության մասին» նոր օրենք։ Նա ընդգծեց, որ օրենքով կարգավորվում են Հայաստանի տիեզերական գործունեության բոլոր ասպեկտները։ Նաեւ համապատասխան լրացումներ են կատարվել «Լիցենզավորման մասին» օրենքում, հարկային արտոնություններ են նախատեսված այն ընկերությունների համար, որոնք կսկսեն աշխատել այս ոլորտում։
Այս համատեքստում նախարարը տեղեկացրեց «առաջին ծիծեռնակի» հայտնվելու մասին։ Նա շեշտեց, որ Ինժեներային քաղաքում մշակվել է Կուբսատ նանոարբանյակի նախնական ուսումնական մոդելը։ «Այլ խոսքով՝ այս ուղղությամբ արդեն կատարվում են աշխատանքներ։ Նոր տեղեկություններ հայտնվելու դեպքում ես ձեզ կիրազեկեմ»,- ասաց նախարարը։
Խոսելով միջազգային միտումների մասին՝ նախարարը նշեց, որ տիեզերական արդյունաբերության ոլորտը հասնում է շուրջ 250 մլրդ դոլարի եւ շարունակում է աճել։ Արշակյանը վստահ է, որ Հայաստանում այս ոլորտում կա ե՛ւ գիտահետազոտական, ե՛ւ ինժեներական ներուժ, որը պետք է օգտագործվի։

В Инженерном городке разработана предварительная учебная модель наноспутника – убсата. Об этом 26 августа заявил на пресс-конференции министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян.
Министр напомнил, что в марте текущего года парламент Армении принял новый закон «О космической деятельности». Он подчеркнул, что законом регулируется все аспекты космической деятельности Армении.Также внесены соответствующие дополнения в законе «О лицензировании», предусмотрены налоговые льготы для компаний, которые начнут работу в этой сфере.
В этом контексте министр проинформировал о появлении «первой ласточки». Он подчеркнул, что в Инженерном городке разработана предварительная учебная модель наноспутника – кубсата. «Иными словами в этом направлении работы уже ведутся. По ходу поступления новой информации, я буду вас информировать», - заявил министр.
Говоря о международных тенденциях, министр отметил, что сфера космической промышленности достигает порядка 250 млрд долларов и продолжает расти. Аршакян уверен, что в этой сфере у Армении есть и научно-исследовательский, и инженерный потенциал, который должен быть использован.