Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբը հայտարարել է պաշտոնական Մինսկի հետ Կիեւի շփումների դադարեցման մասին։ «Պաշտոնապես հայտարարում եմ՝ բելառուսական կողմի հետ մեր բոլոր շփումները սառեցված են, դադար է տրված»,- ասել է ուկրաինական դիվանագիտության ղեկավարը, փոխանցում է «112 Ուկրաինա» հեռուստաալիքը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան նման քայլի է դիմել՝ արձագանքելով Բելառուսում խաղաղ ցուցարարների սպանություններին։ «Մենք միացել ենք Բելառուսի հանդեպ ԵՄ դիրքորոշմանը»,- հավելել է Ուկրաինայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ շփումներ չի ունեցել օգոստոսի 9-ի ընտրություններից հետո։ «Նախագահների միջեւ հիմա շփումներ չկան եւ չեն նախատեսվում»,- նշել է Ուկրաինայի ԱԳՆ ղեկավարը։ Նրա խոսքով՝ Զելենսկին Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ շփվել է դեռեւս մինչ Բելառուսի նախագահական ընտրությունները։

Глава МИД Украины Дмитрий Кулеба заявил о приостановке контактов Киева с официальным Минском.  «Официально заявляю: у нас все контакты с белорусской стороной заморожены, поставлены на паузу», - заявил глава украинской дипломатии, передает телеканал «112 Украина».
По его словам, к такому шагу Украина прибегла, реагируя на убийства мирных протестующих в Беларуси. «Мы присоединились к позиции ЕС в отношении Беларуси», - добавил глава МИД Украины.
Он отметил, что у  президента Украины Владимира Зеленского не было контактов с президентом Беларуси Александром Лукашенко после выборов 9 августа «Контактов между президентами сейчас нет и не планируется», - отметил глава украинского МИД. По его словам, Зеленский в последний раз общался с Александром Лукашенко еще до выборов президента Беларуси.