Հուլիսին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ 1994 թվականի հրադադարի սահմանումից հետո մարտական գործողությունների երկրորդ բռնկումը տեղի ունեցավ: Այդ բախումները վտանգավոր աշխարհաքաղաքական դինամիկա սադրեցին: ԱՄՆ կամ ԵՄ առաջնորդության բացակայության պայմաններում Թուրքիան եւ Ռուսաստանը կարող են Ադրբեջանին եւ Հայաստանին մարտի դաշտից տանել դեպի բանակցային սեղան: Այս մասին Atlantic Council-ի համար իր հոդվածում գրում է Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան, ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան:
«Անհայտ է, թե ով է առաջին կրակել հուլիսի 12-ին: Կողմերը համաձայն են, որ ադրբեջանից 2 զինվորներն այդ գիշեր ջիպով մոտեցել են երկու երկրների դեմարկացված միջազգային սահմանին: Երեւանը պնդում է, որ իր զորքերը ադրբեջանցի 2 զինվորներին զգուշացրել է, որպեսզի նահանջեն, սակայն Ադրբեջանը պատասխանել է հրետանային կրակով: Բաքուն էլ հայտարարում է, որ հայկական հրետանին է սկսել կրակել: Արդյունքում ադրբեջանցի 15 զինվոր, այդ թվում գեներալը, սպանվել են, սպանվել է նաեւ մեկ խաղաղ բնակիչ Թովուզում: 4 զինվոր եւ մեկ քաղաքացիական անձ է զոհվել Տավուշում:
Թովուզը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղից ոչ հեռու, եւ դա այն վայրն է, որտեղ Բաքուն չէր ցանկանա մարտական գործողություններ տեսնել, քանի որ այն գտնվում է ռազմավարական տրանսպորտային մագիստրալների մոտակայքում, որոնք անհրաժեշտ են Ադրբեջանի տնտեսական կենսունակության համար:
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան եւ Բաքու-Սուփսա նավթամուղներ, որոնցով ադրբեջանական նավթ է մատակարարվում Միջերկրական եւ Սեւ ծովերի նավահանգիստներին;
Հարավկովկասյան գազատարը՝ ԵՄ Հարավային միջանցքի առանցքային տարրը, որով շուտով ադրբեջանական գազ կմտակարարվի ԵՄ Վրաստանով եւ Թուրքիայով;
Ադրբեջան-Վրաստան ավտոմագիստրալը, որը միավորում է Ֆրանսիայի ատլանտյան ափը Ղրղզստանի եւ Չինաստանի սահմանի հետ;
Կարս-Թբիլիսի երկաթուղին, որն ապահովում է նմանատիպ ռազմավարական հաղորդակցություն;
Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի հետ կապող օպտիկամանրաթելային մալուխներ:
Այդ ենթակառուցվածքը ռազմավարական նշանակություն ունի նաեւ ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի համար:
Վաշինգտոնն առաջ է տարել այդ նավթա- եւ գազատարները 25 տարի, որպեսզի եվրոպացի իր դաշնակիցներին օգնի նվազեցնել Ռուսաստանից կախվածությունը: Այլընտրանք ներկայացնելով Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնությանը՝ այդ տրանզիտային կապերը կարող են նաեւ Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավային Կովկասի երկրներին օգնել պահպանել իրենց ֆինանսական անկախությունը:
Իսկ Ռուսաստանը դեմ է այդ երթուղիներին: Միեւնույն ժամանակ, Թեհրանն ընդլայնում է Հայաստանում իր առեւտրային միջանցքը: Հաղորդվում է, որ Իրանը վառելիք է մատակարարում նաեւ Լեռնային Ղարաբաղին Հայաստանի միջով, այն դեպքում, երբ Իրանի օդային տարածքն անհրաժեշտ էր հուլիսին Հայաստանին ռուսական զենք մատակարարելու համար:
Ադրբեջանի կողմից Տավուշի ուղղությամբ կրակոցները, նույնիսկ ինքնապաշտպանության նպատակով, Երեւանին արդարացնում են Ռուսաստանից ռազմական օգնություն խնդրելու համար:
ՀՀ ղեկավարությունն արդեն վաղուց է փորձում ՀԱՊԿ-ն օգտագործել Ադրբեջանի դեմ: Նրանց դա չհաջողվեց անել 2016-ի ապրիլյան բախումների ժամանակ: Այդ ժամանակ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան պարզաբանեց, որ ՀԱՊԿ-ն կարող է օգնել Հայաստանին միայն միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների վրա հարձակման դեպքում:
Անցած ամիս մարտական գործողություններն ուղղված էին մասնակիորեն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ, ինչը Երեւանին  ՀԱՊԿ արտակարգ նիստ հրավիրելու հնարավորություն տվեց: Սակայն Երեւանը արագ հետ կանչեց հարցումը:
Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանն արձագանքեց միակողմանի կարգով՝ հուլիսի 17-20-ին Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազայում զորավարժություններ անցկացնելով:
Թուրքիան եւս պատասխանեց: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը նշեց, որ «Թուրքիան առանց վարանելու կպատասխանի Ադրբեջանի հողերի եւ իրավունքների դեմ հարձակումներին»: Ապա Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարեց, որ Հայաստանը «պետք է պատասխանատվություն կրի Ադրբեջանի վրա հարձակման համար»: Հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը թուրք-ադրբեջանական խոշորամասշտաբ զորավարժություններ անցկացվեցին:
Չնայած Թուրքիան եւ Ռուսաստանը հակազդում են Հարավային Կովկասում, ինչպես Սիրիայում եւ Լիբիայում, երկրներից ոչ մեկը չի ձգտում հետագա էսկալացիայի։
Սակայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության զսպման գոյություն ունեցող միջազգային միջնորդական մեխանիզմը, կարծես, հարմար չէ օգտագործման համար։ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ միջնորդ է 1992 թվականից։ Սակայն խմբի մանդատը նրա ուշադրությունը սահմանափակում է Լեռնային Ղարաբաղով եւ նրան կից 7 շրջաններով, այլ ոչ թե Հայաստանի տարածքով։ Նույնիսկ եթե նրա մանդատն ընդլայնվեր, Հայաստանի Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը այս պահին, կարծես, հրաժարվել են Մինսկի խմբից։ Օգոստոսի 14-ին Փաշինյանը BBC-ի հետ հարցազրույցում հաստատել էր, որ ինքը հրաժարվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքներից, որոնք համաձայնեցվել էին Մինսկի խմբի կողմից, որոնց հետ իր նախորդը ոչ պաշտոնապես համաձայնվել էր 2009 թվականի հունվարին։ Մինչդեռ Ալիեւը վկայակոչել է Հայաստանի հետ «անմիաստ բանակցությունները», երբ հուլիսի 16-ին ազատեց իր փորձառու ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովին։
Այս պատճառով Անկարան եւ Մոսկվան կարող են լրացնել դիվանագիտական վակուումը եւ իրենց դաշնակիցներին համոզել վերադառնալ բանակցային սեղանի մոտ։ Չնայած Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի հետ շատ ուղղություններով կոշտ տարաձայնություններին, Միացյալ Նահանգները եւ նրա եվրոպացի դաշնակիցները իմաստուն կվարվեն, եթե խրախուսեն այսպիսի ձեւաչափը։ Այլընտրանքը կարող է լինել զգացմունքների փոխադարձ էսկալացիան եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ ռազմական լարվածությունը։ Չնայած ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Ադրբեջանը չեն կարողանա դիմանալ լայնածավալ պատերազմին, նույնիսկ ավելի սահմանափակ ռազմական հակամարտությունը կարող է ոչնչացնել ռազմավարական ակտիվները, որոնցից կախված են ՆԱՏՕ-ն եւ ԵՄ-ն։ Միակ շահառուները կլինեն Ռուսաստանը, Իրանը եւ, հհնարավոր է, Չինաստանն ու նրա «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը»։

В июле Армения и Азербайджан пережили вторую по значимости вспышку боевых действий после прекращения огня в 1994 году. Эти последние столкновения, возможно, спровоцировали новую опасную геополитическую динамику: обстрел из тяжелых вооружений вблизи стратегических транспортных объектов, военное позерство России и Турции и отсутствие соответствующего механизма посредничества. В отсутствие лидерства США или ЕС, Турция и Россия могут перенаправить Азербайджан и Армению с поля битвы за стол переговоров, пишет бывший посол США в Азербайджане, бывший сопредседатель МГ ОБСЕ Мэтью Брайза в своей статься для Atlantic Council.
«Кто выстрелил первым 12 июля, остается неясным. Обе стороны согласны в том, что пара азербайджанских солдат той ночью ехала на джипе по не демаркированной международной границе двух стран. Ереван утверждает, что его войска предупредили двух азербайджанских солдат, чтобы те отступили, а Азербайджан ответил артиллерийским огнем; Баку заявляет, что армянская артиллерия начала стрелять. В итоге пятнадцать азербайджанских солдат, в том числе генерал, были убиты, а также один мирный житель в Товузе. Четыре солдата и одно гражданское лицо погибли в Тавушской области Армении.
Место этих последних столкновений знаменательно. Товуз находится далеко от Нагорного Карабаха. Это одно из последних мест, где Баку хотел бы видеть боевые действия, потому что оно расположено непосредственно на стратегических транспортных магистралях, которые необходимы для независимости, экономической жизнеспособности Азербайджана.
Нефтепроводы Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Супса, по которым в основном азербайджанская сырая нефть доставляется в порты Средиземного и Черного морей (соответственно);
Южнокавказский газопровод, ключевой элемент Южного коридора ЕС, по которому вскоре азербайджанский газ будет перекачиваться в ЕС через Грузию и Турцию;
Автомагистраль Азербайджан-Грузия, часть второго по протяженности автомобильного проекта в Европе, E60, которая соединяет атлантическое побережье Франции с границей Кыргызстана и Китая;
Железная дорога Карс-Тбилиси, обеспечивающая аналогичное стратегическое сообщение;
Волоконно-оптические кабели, связывающие Европу с Центральной Азией и за ее пределами.
Эта инфраструктура также имеет стратегическое значение для США и НАТО. Вашингтон продвигал эти нефте- и газопроводы в течение двадцати пяти лет, чтобы помочь своим европейским союзникам снизить их зависимость от России, избегая при этом Ирана. Между тем, автомобильные и железнодорожные линии, а также воздушное пространство составляют важнейший канал материально-технического снабжения США в Афганистан, обеспечивая одну треть всех нелетальных поставок войскам НАТО в разгар афганской войны. Предоставляя альтернативу китайской инициативе «Один пояс, один путь», эти транзитные связи могут также помочь странам Центральной Азии и Южного Кавказа сохранить свою финансовую независимость.
Россия, конечно же, выступает против этих маршрутов, стремясь максимизировать потоки энергии, товаров и данных через свои собственные сети. Тем временем Тегеран расширяет свой торговый коридор в Армению и далее на постсоветские и европейские рынки благодаря членству Армении в Евразийском экономическом союзе и ее Соглашению об углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли с ЕС. Сообщается, что Иран также доставляет топливо в Нагорный Карабах через Армению, в то время как воздушное пространство Ирана было необходимо для доставки Россией оружия в Армению после столкновения с Азербайджаном в июле.
Обстрел Азербайджаном суверенной территории Армении в Тавуше, даже в целях самообороны, дает Еревану оправдание для запроса военной помощи у возглавляемой Россией Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), военного альянса, в который входят Армения, Беларусь, Казахстан и Кыргызстан и Таджикистан.
Руководство Армении уже давно пытается использовать ОДКБ против Азербайджана. Они не смогли этого сделать во время более крупных военных столкновений в апреле 2016 года. Тогда тогдашний генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа пояснил, что ОДКБ может помочь Армении только в случае нападения на международно признанную территорию Армении.
Напротив, в прошлом месяце боевые действия происходили частично на суверенной территории Армении, что дало Еревану возможность запросить экстренное заседание ОДКБ. Однако Ереван быстро отозвал свой запрос, поскольку в заявлении ОДКБ от 14 июля критиковалось «… нарушение режима прекращения огня, согласованного руководством как Армении, так и Азербайджана».
Тем не менее Россия отреагировала в одностороннем порядке, проведя 17-20 июля военные учения в Армении на своей 102-ой военной базе в Гюмри.
Турция также ответила. Президент Реджеп Тайип Эрдоган отметил 14 июля, что «Турция без колебаний ответит на нападение на права и земли Азербайджана». Затем 16 июля министр обороны Турции Хулуси Акар заявил, что Армения будет «привлечена к ответственности» за свое «нападение» на Азербайджан. С 29 июля по 10 августа последовали широкомасштабные турецко-азербайджанские военные учения.
Хотя Турция и Россия противостоят на Южном Кавказе так же, как в Сирии и Ливии, ни одна из стран не стремится к дальнейшей эскалации.
Однако существующий международный посреднический механизм для сдерживания конфликта между Арменией и Азербайджаном не кажется пригодным для использования. Минская группа ОБСЕ является посредником между Азербайджаном и Арменией с 1992 года. Однако мандат группы ограничивает ее внимание Нагорным Карабахом и семью прилегающими к нему районами, а не территорией Армении. Даже если ее мандат был расширен, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев, похоже, на данный момент отказались от Минской группы. Пашинян подтвердил в интервью телеканалу BBC 14 августа, что он отказался от основных принципов урегулирования нагорно-карабахского урегулирования, согласованных Минской группой, с которыми его предшественник неофициально согласился в январе 2009 года. Алиев, тем временем, сослался на «бессмысленные переговоры» с Арменией, когда 16 июля уволил своего опытного министра иностранных дел Эльмара Мамедъярова.
Поэтому Анкара и Москва могут заполнить дипломатический вакуум и убедить своих союзников вернуться за стол переговоров. Несмотря на резкие разногласия с Россией и Турцией по многим направлениям, Соединенные Штаты и их европейские союзники поступят мудро, если будут поощрять такой формат. Альтернативой может стать взаимная эскалация эмоций и военная напряженность между Азербайджаном и Арменией. Хотя ни Армения, ни Азербайджан не могут выдержать полномасштабную войну, даже более ограниченный вооруженный конфликт может уничтожить стратегические активы, от которых зависят НАТО и ЕС. Единственными бенефициарами будут Россия, Иран и, возможно, Китай и его инициатива «Один пояс, один путь»».