ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2 մտահոգիչ միտում է արձանագրել: Ելույթ ունենալով «Հավաքական անվտանգության կազմակերպության պայմանագրի կազմակերպությունն ու Հարավային Կովկասը. Տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հեռանկարներ» միջազգային խորհրդաժողովում, Բորդյուժան որպես առաջին վտանգավոր միտում նկատել է ճգնաժամերն ուժային տարբերակով լուծելու միտումը, նման մոտեցումները այլոց վզին փաթաթելու փորձերը:
Որպես երկրորդ միտում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն արձանագրել է այլ պետությունների գործերում ոչ ուժային միջամտության աճը քաղաքական եւ տեղեկատվականա զդեցության միջոցով: Բորդյուժայի խոսքով, այդ իմաստով աճում է Ռուսաստանի դերը որպես կայունության եւ անվտանգության ապահովման գործոն:
Ըստ Բորդյուժայի, թեեւ ՀԱՊԿ անդամների մեծ մասը Կենտրոնասիական տարածաշրջանից են, Կազմակերպությունը երբեք աչքաթող չի արել Հարավային Կովկասը: Բորդյուժան հատկապես նշել է սառեցված հակամարտության առկայությունը, որը ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանն անմիջական սպառնալիք է դիտարկում:

Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа констатировал 2 тревожные тенденции.
Выступая на проходящей в Ереване международной конференции «Организация Договора о коллективной безопасности и Южный Кавказ: перспективы мира и безопасности в регионе», Бордюжа в качестве первой тревожной тенденции отметил тенденцию к силовому решению кризисов, попытки навязать аналогичный подход другим, форсирование принятия непроработанных решений. В качестве второй генсек ОДКБ отметил наращивание тенденции несилового вмешательства в дела других государств, при помощи политических и информационных средств воздействия. По словам Николая Бордюжи, в этом плане повышается роль России как фактора обеспечения стабильности и безопасности в евроазиатском пространстве.
По словам генсека ОДКБ, хотя большинство членов организации принадлежат Центрально-азиатскому региону, Южный Кавказ Организацией никогда не упускался из виду. Особо Бордюжа подчеркнул наличие здесь затяжного замороженного конфликта, который член Организации – Армения рассматривает как непосредственную угрозу.
Кроме того, наличие на южном фланге Ирана с его ядерной программой, ситуация вокруг которой пока неопределенна, может стать источником конфликтной ситуации, что также скажется на Южном Кавказе. В этой связи, Бордюжа отметил, что ОДКБ выступает за мирное решение вопроса.