Լիբանանի բնակչության ավելի քան կեսը հայտնվել է պարենային ճգնաժամի սպառնալիքի ներքո Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունից հետո, նշված է ՄԱԿ-ի հաղորդագրության մեջ։
«Երկրի բնակչության ավելի քան կեսը կանգնած է հիմնական պարենային պահանջմունքները բավարարելու անհնարինության վտանգի առաջ մինչեւ տարեվերջ»,-նշված է Արեւմտյան Ասիայի համար ՄԱԿ-ի տնտեսական եւ սոցիալական հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես նշում է հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Ռոլա Դաշթին, պարենային ճգնաժամը կանխարգելելու համար անհրաժեշտ է ձեռնարկել արտակարգ միջոցներ։
Նրա խոսքով՝ Լիբանանում կառավարությունը պետք է որպես առաջնահերթություն դիտարկի Բեյրութի նավահանգստում ցորենի խոշորագույն պահեստի կառուցումը, որն ավիրվել էր պայթյունի հետեւանքով։
Համաձայն ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի հայտարարության՝ 2020 թվականին արժեզրկման տարեկան մակարդակը ենթադրաբար կգերազանցի 50 տոկոսը, մինչդեռ այդ ցուցանիշը 2019 թվականին կազմել էր 2,9 տոկոս։
Համաձայն օգնություն ցուցաբերող գործակալությունների եւ փորձագետների պնդումների՝ Լիբանանում պարենի պահանջմունքի բավարարման 85 տոկոսը կախված է ներկրումից, եւ սիլոսի վերացումը Բեյրութի նավահանգստում կարող է վատթարացնել առանց այն էլ աղետալի իրավիճակը։
Այն նաեւ կոչ է արել միջազգային հանրությանը «ընդլայնել պարենային անվտանգության ծրագրերը, որոնք ուղղված են փախստականներին եւ նրանց ընդունող համայնքներին» պոտենցիալ սոցիալական լարվածությունը թուլացնելու համար։

Более половины населения Ливана оказалось перед угрозой продовольственного кризиса после взрыва в порту Бейрута, отмечается в заявлении ООН.
«Более половины населения страны рискует лишиться доступа к своим основным продовольственным потребностям к концу года», - отмечается в сообщении экономической и социальной комиссии ООН для Западной Азии.
Как отмечает исполнительный секретарь комиссии Рола Дашти, для предотвращения продовольственного кризиса необходимо принять экстренные меры.
По ее словам, правительство Ливана должно сделать своим проритетом строительство крупнейшего склада зерна в порту Бейрута, который был разрушен при взрыве.
Согласно сообщению комиссии ООН, годовой уровень инфляции в 2020 году предположительно составит более 50%, в то время как этот показатель в 2019 году составлял 2,9%.
Согласно утверждениям агентств по оказанию помощи и экспертов, 85% потребности Ливана в продовольствии зависит от импорта, и уничтожение силосной башни в Бейрутском порту может ухудшить и без того бедственную ситуацию.
Она также призвала международное сообщество «расширить программы продовольственной безопасности, ориентированные на беженцев и принимающие их общины», с тем чтобы помочь разрядить «потенциальную социальную напряженность».