Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ի պատասխան G7 երկրների դեմարշին ռուս քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
«Ա. Նավալնու գործով G7-ի անդամ երկրների դեմարշի կապակցությամբ մենք հայտարարում ենք: Մենք գերմանական կողմից համառորեն փորձում ենք հասնել Ա. Նավալնու բժշկական զննման տվյալների տրամադրմանը, այդ թվում` կենսաքիմիական ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ տեղեկությունների, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազության` 2020 թվականի օգոստոսի 27-ի իրավաբանական օգնության մասին պաշտոնական դիմումի համաձայն: Չնայած մեր բոլոր դիմումներին` Բեռլինում այդպես էլ հնարավոր չեն համարել արագ եւ կառուցողականորեն պատասխանել դրանց:
Վերոնշյալ տեղեկատվության բացակայությունը թույլ չի տալիս Ռուսաստանի իրավապահ մարմիններին օգտագործել բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգային մեխանիզմները` դեպքի հանգամանքները պարզելու համար: Միեւնույն ժամանակ, այս գործի շուրջ հիստերիայի ճնշումը միայն աճում է:
Նշում ենք, որ ռուս բժիշկները եւս առաջարկում են սերտ երկխոսություն հաստատել գերմանացի գործընկերների հետ` քննարկելու Ռուսաստանում եւ Գերմանիայում առկա տվյալներն Ա. Նավալնու վիճակի վերաբերյալ: Ցավոք, գերմանական կողմը խոչընդոտում է այս գործընթացին:
Զուգահեռաբար գերմանական իշխանությունների նման ոչ կառուցողական մոտեցման ֆոնին շարունակվում են անհիմն հարձակումները Ռուսաստանի դեմ: Սկսված զանգվածային ապատեղեկատվական արշավը հստակ վկայում է, որ դրա նախաձեռնողները հիմնական խնդիրը տեսնում են ոչ թե Ա.Նավալնու առողջության մասին հոգալու եւ նրա հոսպիտալացման իրական պատճառները պարզելու, այլ պատժամիջոցային տրամադրությունների մոբիլիզացման մեջ»,- նշվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Министерство иностранных дел России выступило с заявлением в ответ на демарш стран  G7 в связи с ситуацией вокруг российского политика Алексея Навального.
«В связи с демаршем стран-участниц «Группы семи» по «делу А.Навального» заявляем.
Настойчиво добиваемся от германской стороны предоставления данных медицинского обследования А.Навального, включая информацию о результатах биохимических исследований, в соответствии с официальным запросом Генеральной прокуратуры Российской Федерации об оказании правовой помощи от 27 августа 2020 г. Несмотря на все наши обращения, в Берлине так и не сочли возможным оперативно и конструктивно на них отреагировать.
Отсутствие вышеупомянутой информации не позволяет российским правоохранительным органам задействовать все необходимые процессуальные механизмы для установления обстоятельств произошедшего. При этом нагнетание истерии вокруг этого дела лишь нарастает.
Отмечаем, что и российские медики предлагают наладить плотный диалог с немецкими коллегами для обсуждения имеющихся в России и в Германии данных о состоянии А.Навального. К сожалению, германская сторона тормозит этот процесс.
Параллельно на фоне такого неконструктивного подхода германских властей продолжаются безосновательные нападки на Россию. Развёрнутая массированная дезинформационная кампания явно свидетельствует о том, что основную задачу её инициаторы видят не в заботе о здоровье А.Навального и выяснении истинных причин его госпитализации, а в мобилизации санкционных настроений», - отмечается в заявлении МИД РФ.