Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն ոստիկանության կողմից բեդուին Յակուբ Աբու ալ-Քիյանի սպանությունից երեք տարի անց ներողություն է խնդրել այդ արարքի համար, գրում է Haaretz- ը:
Երեքշաբթի Նեթանյահուն ներողություն է խնդրել ալ-Քիյանի ընտանիքից մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ իսրայելական 12 News հեռուստաալիքը հրապարակել էր իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների նամակագրությունը, ովքեր կրակ բացելու ժամանակ վարքի կանոնների խախտում էին հայտնաբերել:
«Նրանք ասել էին, որ նա ահաբեկիչ էր: Մենք երեկ պարզեցինք, որ նա ահաբեկիչ չէր»,- ասել է Նեթանյահուն` նշելով, որ իրավապահները «նրան (մահացածին) ահաբեկիչ էին դարձրել` իրենց պաշտպանելու եւ ինձ ցավ պատճառելու համար»:
Պարբերականը նշում է, որ Իսրայելի վարչապետի հայտարարությունն արվել է երկրի իրավապահ մարմիններին ուղղված մեղադրանքների ֆոնին: Իսրայելի նախկին պետական ​​դատախազ Շայ Նիցանը, ով պաշտոնը լքել էր 2019-ի դեկտեմբերին, պարբերաբար սուր քննադատության էր ենթարկվում` կոռուպցիայի, խարդախության եւ վստահության չարաշահման մեջ մեղադրվող Նեթանյահուի դեմ դատական ​​գործընթացում իր դերի համար:
2017-ի հունվարին ոստիկանությունը կրակ էր բացել դպրոցի տնօրենի օգնական Աբու ալ-Քիյանի ավտոմեքենայի վրա չգրանցված բեդուինական Ում ալ-Հիրան գյուղի քանդման ժամանակ: Դրա պատճառով ավտոմեքենան մեծ արագությամբ վրաերթի էր ենթարկել ոստիկան Էրեզ Լեւիին, ով տեղում մահացել էր:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху три года спустя после убийства полицией бедуина Якуба Абу аль-Кияна извинился за это деяние, пишет Haaretz.
Во вторник Нетаньяху извинился перед семьей аль-Кияна, через день после того, как израильский телеканал 12 News опубликовал корреспонденцию высокопоставленных представителей правоохранительных органов, обнаруживших факт нарушения правил поведения при стрельбе.
«Они сказали, что он террорист. Вчера мы обнаружили, что он не был террористом», – заявил Нетаньяху, отметив, что правоохранительные органы «превратили его (покойного) в террориста, чтобы защитить себя и причинить боль мне».
Издание отмечает, что заявление премьер-министра Израиля сделано на фоне обвинений в адрес правоохранительных органов страны. Бывший государственный прокурор Израиля Шай Ницан, покинувший свой пост в декабре 2019 года, периодически подвергался шквалу критики за свою роль в судебном процессе против Нетаньяху, которого обвиняют в коррупции, мошенничестве и злоупотреблении доверием.
В январе 2017 года полицейские открыли огонь по автомобилю помощника директора школы Абу аль-Кияна во время сноса незарегистрированной бедуинской деревни Умм аль-Хиран.