Ադրբեջանցի մարդասպան-սպա ռամիլ սաֆարովի գործի վերաբերյալ հայցի առնչությամբ ՄԻԵԴ որոշումը առաջին հերթին վնաս է հասցնում եվրոպական դատական բարձր ատյանին: Այս մասին հայտարարեց Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը` NEWS.am-ի համար մեկնաբանելով ՄԻԵԴ որոշումը:
Ինչպես ընդգծեց Բաբայանը, եթե նույնիսկ իրավական տեսանկյունից կատարվածը դիտարկենք որպես անձամբ ռամիլ սաֆարովի արարք, ապա պետք է հիշել, թե ինչ գործընթացներ են ծավալվել այդ հանցագործության շուրջ, որքան գումար եւ ջանք է ներդրել Ադրբեջանը նրան Հունգարիայի բանտից դուրս բերելու, հայրենիք հասցնելու, հերոսացնելու, փոխհատուցելու համար:
«Սա ֆաշիստական քաղաքականության շարունակությունն է: Նացիզմի եւ ֆաշիզմի սարսափները վերապրած Եվրոպան պետք է ուշադիր լինի նման դրսեւորումների նկատմամբ: Այսօր դա անհավանական է թվում, բայց եթե այսպես շարունակվի, վաղը բացառված չէ, որ Նյուրնբերգի դատավարություններում դատապարտվածների սերունդները պահանջեն արդարացնել իրենց արյունարբու նախնիներին: Ուստի նման գործողություններն անթույլատրելի են, դրանք լուրջ հարված են հասցնում ՄԻԵԴ-ի եւ, ընդհանուր առմամբ, եվրոպական ժողովրդավարական համակարգի անաչառությանը: Սա ինքնին շատ տագնապալի իրադարձություն է: Հիմա հուսանք, որ, այնուամենայնիվ, Եվրոպան, եվրոպական ինստիտուտները իրենց մեջ ուժ կգտնեն հետեւելու օրենքի տառին, ժողովրդավարական սկզբունքներին եւ մասնավորապես փիլիսոփայությանը: Քանի որ փաստացի այս փուլում ՄԻԵԴ-ը անտեսեց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մարդասպանի հերոսացումը եւ այդպիսով խրախուսեց նման քաղաքականությունը»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը:
«Ցավալի է, որ այն ժամանակ սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելուց հետո ոչ մի եվրոպական կառույց ձայն չբարձրացրեց մարդասպանի հերոսացման դեմ: Իսկ մարդասպանին հերոսացրեցին պետական մակարդակով՝ դարձնելով քաղաքականության խորհրդանիշ, օրինակելի երեւույթ: Եվ եղան հետեւորդներ՝ հիշենք 2016 թվականի ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի ժամանակ հայ զինծառայողների մարմինների անդամահատման բացահայտ փաստերը, սպանված ծերերի մարմինների ծաղրումը»,- եզրափակեց Բաբայանը:

Commenting on the decision of the European Court of Human Rights, Advisor to the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Davit Babayan told Armenian News-NEWS.am that the decision of the ECHR on the lawsuit regarding the case of Azerbaijani assassin-officer ramil safarov first and foremost is to the detriment of the European Court of Human Rights.
As Babayan emphasized, even if we view this as an act of ramil safarov from the legal perspective, it is necessary to recall the procedures surrounding the crime, how much money and efforts Azerbaijan invested to bring him out of prison in Hungary and bring him to Azerbaijan, declare him a hero and compensate him.
“This is the continuation of a Fascist policy. Europe, which survived the horrors of Nazism and Fascism, must be careful with such manifestations. Today it seems impossible, but if things continue like this, in the future, the generations of those convicted during the Nuremberg trials will demand acquittal of their bloodthirsty ancestors. Thus, such actions are inadmissible and caused serious harm to the ECHR and to the impartiality of the democratic system in Europe in general. This itself is a panicking event. Now let’s hope that Europe and European institutions find the strength inside to follow the letter of the law, the principles of democracy and particularly philosophy since, in this stage, the ECHR de facto overlooked the fact that Azerbaijan declared ramil safarov a hero and encouraged such policy,” Babayan stated.
“What is painful is that, in the past, no European institution spoke out against Azerbaijan declaring ramil safarov a hero after he was delivered to Azerbaijan. The assassin was declared a hero at the state level and became the symbol of the country’s policy and an exemplary phenomenon. After this, there were those who followed his example. Let’s recall the clear facts of amputation of the bodies of Armenian servicemen during the military aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh in April 2016 and the mockery of the bodies of deceased elders,” Babayan concluded.