Թուրքիան ակնկալում է, որ գազի մատակարարները ավելի մրցակցային գներ եւ ճկունություն կառաջարկեն, եթե ցանկանում են երկարաձգել երկարաժամկետ պայմանագրերը տարեկան ընդհանուր 16 միլիարդ խորանարդ մետրի համար, հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով երկրի էներգետիկայի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյային:
Թուրքիայի երկարամյա գազամատակարարման պայմանագրերի ավելի քան մեկ քառորդ մասը լրանում է հաջորդ տարի, այդ թվում` ռուսական «Գազպրոմ»-ի, ադրբեջանական SOCAR-ի, ինչպես նաեւ Նիգերիայի հետ բնական գազի մատակարարման գործարքի:
Ինչպես լրագրողներին հայտնել է Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարության ներկայացուցիչը, ամերիկյան LNG ընկերության հետ համագործակցությունը եւ Սեւ ծովում սեփական գազի արտադրությամբ զբաղվելու հնարավորությունը Թուրքիայի համար փոխել են շուկայի դինամիկան:
Գազի «հնաոճ» պայմանագրերը, որոնք հաճախ ինդեքսավորվում են նավթի գներով եւ տույժեր են սահմանում գնորդների վրա, եթե նրանք հրաժարվում են ամբողջ քվոտան գնելուց, այլեւս չեն համապատասխանում գազի հանգույցներում գործող շուկայական իրողություններին:
«Մենք սկսել ենք քննարկել` արդյո՞ք կերկարաձգենք (կամ) կփնտրենք այլընտրանքային մատակարարումներ»,- լրագրողներին ասել է անանուն աղբյուրը:
Նա նշել է, որ այս որոշումը կախված կլինի նրանից` որդյոք մատակարարների մոտեցումը պայմանավորված կլինի «նույն հին սովորություններով` ոչ մի ճկունություն, ոչ այդքան մրցակցային գնային առաջարկներ»:
Նավթի եւ գազի թուրքական պահանջմունքները գրեթե ամբողջությամբ կախված են ներմուծումից: Այս տարվա առաջին կեսին ներմուծումը Ռուսաստանից եւ Իրանից ընկել է, իսկ Ադրբեջանից մատակարարումներն ավելացել են, իսկ ամերիկյան գազի գնումները կտրուկ աճել են:
«ԱՄՆ-ն հանկարծ դարձավ թուրքական շուկայի երկրորդ խոշորագույն մատակարարը 2020-ի առաջին կեսին: Հիմնական պատճառն այն էր, որ դրանք շատ մրցունակ էին»,- ասել է նա:

More than a quarter of Turkey's long-term gas supply contracts expire next year, including contracts with Russian Gazprom, Azerbaijani SOCAR, and a deal for the supply of liquefied natural gas with Nigeria.
As a representative of the Turkish Energy Ministry told reporters, cooperation with the American company LNG and the opportunity for Turkey to engage in its own gas production in the Black Sea have changed the dynamics of the market.
Old-fashioned gas contracts, which are often indexed to oil prices and impose penalties on buyers if they refuse to buy the entire quota, are no longer in line with market realities, a ministry official said, noting that prices should be set against those in large gas nodes.
“We started to discuss whether we are going to renew (or)whether we are going to find an alternative supply,” an anonymous source told reporters.
He noted that this decision will depend on whether the suppliers "approach with same old habits - no flexibility, not very competitive price offers."
Turkey's oil and gas needs are almost entirely dependent on imports. In the first half of this year, imports from Russia and Iran fell, while supplies from Azerbaijan increased and purchases of American gas rose sharply, the news agency said.
“The U.S. all of a sudden became the second largest (LNG) supplier to the Turkish market in the first part of 2020,” the official said. “The main reason was they were very competitive.”