Եվրամիության կողմից նախապատրաստվող անձանց ցուցակը, որոնց դեմ ԵՄ-ն նախատեսում է պատժամիջոցներ կիրառել Բելառուսում նախագահական ընտրությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակի եւ դրան հաջորդած բողոքների կապակցությամբ, բաղկացած կլինի 40-50 անունից: Այս մասին հինգշաբթի Սենատում (խորհրդարանի վերին պալատ) հայտարարել է Լեհաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Պյոտր Վավժիկը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ելնելով նրանից, ինչ մենք կարող ենք այս պահին ասել` դա մի քանի տասնյակ անունից բաղկացած ցուցակ է` գուցե 50, գուցե 40, գուցե ավել»,- ասել է նա` պատասխանելով Բելառուսի դեմ ապագա պատժամիջոցների վերաբերյալ սենատորներից մեկի հարցին:
«Լեհաստանը կցանկանար, որպեսզի այդ ցանկը հնարավորինս լայն լիներ: Մենք կողմ ենք, որպեսզի ցուցակը բաց բնույթ կրի, որպեսզի այն հնարավոր լինի հեշտությամբ առավելագույնս ընդլայնել»,- Վավժիկի խոսքը մեջբերում է Լեհաստանի մամուլի գործակալությունը: Նրա կարծիքով` ցուցակում պետք է ներառվեն նաեւ ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ:
Սեպտեմբերի 7-ին Reuters-ը, վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները, հայտնել էր, որ Եվրամիությունը Բելառուսի ղեկավարության ներկայացուցիչների սեւ ցուցակ է պատրաստել, որում ներառված կլինի 31 մարդ, այդ թվում` ՆԳՆ ղեկավարը: Գործակալության տվյալներով` երկրի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի ընդգրկվի ցուցակի առաջին տարբերակում:
Եվրամիությունը Բելառուսի նկատմամբ առաջին անգամ սահմանափակող միջոցներ էր կիրառել 2004 թվականին` ի պատասխան 1999-2000 թվականներին երկու ընդդիմադիրների` լրագրողի եւ գործարարի անհետացմանը: Պատժամիջոցները կասեցվել էին 2008-ի սեպտեմբերին, այնուհետեւ կրկին ներդրվել եւ ընդլայնվել էին 2011-ին` նախագահական ընտրությունների ստանդարտների (2010-ի դեկտեմբեր) խախտումների եւ մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով: 2016-ին ԵՄ-ն որոշում էր կայացրել դադարեցնել պատժամիջոցները մի շարք անհատների եւ չորս ընկերությունների դեմ, սակայն էմբարգո էր սահմանել զենքի եւ ոստիկանական տեխնիկայի մատակարարման վրա:

Готовящийся Европейским союзом список лиц, в отношении которых ЕС планирует ввести санкции из-за ситуации вокруг президентских выборов в Беларуси и последующих протестов, будет состоять из 40-50 имен. Об этом сообщил в четверг в Сенате (верхней палате парламента) заместитель министра иностранных дел Польши Петр Вавжик, передает ТАСС.
«Исходя из того, что мы можем сказать на данный момент, это список из нескольких десятков имен. Может быть, 50, может, 40, может быть, больше», - сказал он, отвечая на вопрос одного из сенаторов о будущих санкциях в отношении Беларуси.
«Польша хотела бы, чтобы этот список был как можно шире. Мы выступаем за то, чтобы список носил открытый характер, чтобы его легко можно было максимально расширить», - цитирует слова Вавжика Польское агентство печати. По его мнению, список должен включать и представителей силовых структур.
7 сентября агентство Reuters сообщило со ссылкой на дипломатические источники, что Евросоюз подготовил черный список представителей руководства Беларуси, в который войдет 31 человек, включая главу МВД. По данным агентства, президент страны Александр Лукашенко в первую версию списка включен не будет.
Евросоюз впервые ввел ограничительные меры против Беларуси в 2004 году в ответ на исчезновение двух оппозиционеров, журналиста и бизнесмена в 1999-2000 годах. Санкции были приостановлены в сентябре 2008 года, а затем вновь введены и расширены в 2011 году из-за нарушения стандартов проведения президентских выборов (декабрь 2010 года) и нарушений в сфере прав человека. В 2016 году ЕС принял решение приостановить действие санкций в отношении ряда физических лиц и четырех компаний, однако оставил эмбарго на поставки оружия и полицейской техники.