Ալեքսեյ Նավալնու «թունավորման» մեջ ռուս պաշտոնական անձանց ներգրավվածության մասին ԱՄՆ հայտարարություններն անհիմն են: Այս մասին, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը:
Ավելի վաղ Պոմպեոն ամերիկացի լրագրող Բեն Շապիրոյին տված հարցազրույցում ասել է, որ «երբ մարդիկ տեսնում են, որ փորձեր են արվում թունավորել այլախոհներին, նրանք գիտկացում են, որ կա հավանականություն, որ դա արվել է ՌԴ պաշտոնական անձանց կողմից»:
«Մենք սովոր ենք անհիմն հայտարարություններին»,-ասել է Լավրովը:
Նա նշել է, որ Գերմանիան չի պատասխանում Նավալնու շուրջ ստեղծված իրավիճակի հարցով ՌԴ հարցումներին, սակայն պահանջում է հետաքննություն անցկացնել, եւ դա հիշեցնում է Սոլսբերիի եւ Boeing MH17-ի հետ կապված միջադեպերը:

Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov says the US government’s statements on Russian officials’ involvement in Alexei Navalny’s ‘poisoning’ are groundless, according to RIA Novosti.
Earlier, Pompeo had told US reporter Ben Shapiro that ‘when people see that attempts are made to poison dissidents, they realize that there is a possibility that it was done by Russian officials’.
“Russia is used to hearing groundless statements,” Lavrov said, adding that Germany isn’t responding to Russia’s inquiries over the situation surrounding Navalny, but is demanding an inquiry, and this reminds him of the incidents related to Solsberry and Boeing MH17.