Աֆղանստանում պատերազմող կողմերի միջեւ խոստումնալից բանակցությունները, ամենայն հավանականությամբ, շատ հակասություններ կստեղծեն, սակայն դա աֆղանցիների համար խաղաղության հասնելու միակ միջոցն է տասնամյակներ շարունակվող բախումներից հետո, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Քաթար կատարած այցի ժամանակ, փոխանցում է Associated Press-ը:
«Մեզ ավելի շատ ժամանակ պահանջվեց, քան ես կցանկանայի, որպեսզի դա սկսվի փետրվարի 29-ից, բայց մենք ակնկալում ենք, որ շաբաթ առավոտյան` գրեթե երկու տասնամյակի ընթացքում առաջին անգամ, աֆղանցիները կնստեն սեղանի շուրջ` երկար քննարկումներ անցկացնելու համար այն մասին, թե ինչպես առաջ տանել իրենց երկիրը, նվազեցնել բռնությունը եւ ապահովել այն, ինչը պահանջում է աֆղանցի ժողովուրդը, Աֆղանստանի հաշտեցում կառավարության հետ, որն արտացոլում է պատերազմական վիճակի մեջ չգտնվող երկիրը»,- ասել է Մայք Պոմպեոն Դոհա ուղեւորվող ինքնաթիռում:
Շաբաթ օրը Դոհայում կմեկնարկեն երկրի ներսում կողմերի միջեւ բանակցություններն Աֆղանստանում հակամարտության կարգավորման շուրջ: Ավելի ուշ կողմերը կսկսեն մշակել Աֆղանստանի «ճանապարհային քարտեզը»:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ հենց աֆղանցիները պետք է որոշեն, թե ինչպես առաջ շարժվել եւ ինչպես ավելի լավը դարձնել աֆղանցիների կյանքը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Աֆղանստանում ամերիկյան ռազմական ներկայությունը կրճատելու մասին` 2016-ի նախագահական ընտրություններին ընդառաջ իր տրված խոստման համաձայն:

Promising talks between warring parties in Afghanistan are likely to generate a lot of controversies, but this is the only way for Afghans to achieve peace after decades of ongoing conflict, AP reported referring to the US Secretary of State Mike Pompeo.
“It’s taken us longer than I wish that it had to get from February 29 to here but we expect Saturday morning, for the first time in almost two decades, to have the Afghans sitting at the table together prepared to have what will be contentious discussions about how to move their country forward to reduce violence and deliver what the Afghan people are demanding — a reconciled Afghanistan with a government that reflects a country that isn’t at war,” Pompeo said on the plane taking him to Doha.
On Saturday in Doha, talks will begin between the parties within the country to resolve the conflict in Afghanistan. Later, the parties will begin to develop a road map of Afghanistan.
The US Secretary of State noted that it is the Afghans who must decide how to move forward and how to make life better for Afghans.
Earlier, US President Donald Trump announced the reduction of the American military presence in Afghanistan in accordance with the promise made to him ahead of the 2016 presidential elections.