Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը քննադատել է ԱՄՆ ռազմական զեկույցը երկրի ռազմական հավակնությունների վերաբերյալ` ասելով, որ հենց ԱՄՆ-ն է ամենամեծ սպառնալիքը միջազգային կարգի եւ համաշխարհային խաղաղության համար, հաղորդում է AP-ն:
Սեպտեմբերի 2-ին Պենտագոնը Կոնգրեսին զեկույց էր ներկայացրել Չինաստանի ռազմական զարգացման եւ նպատակների մասին, որը, դրա խոսքով, «լուրջ հետեւանքներ կունենա ԱՄՆ ազգային շահերի եւ կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգի անվտանգության վրա»:
ՉԺՀ պաշտպանության նախարարության խոսնակ, գնդապետ Ու Ցյանը զեկույցը «Չինաստանի նպատակների անիմաստ խեղաթյուրում» է անվանել: «Հենց ԱՄՆ-ն է տարածաշրջանային անկարգություններ հրահրողը, միջազգային կարգը խախտողը եւ համաշխարհային խաղաղությունը քանդողը»,- ասել է նա:
Վերջին երկու տասնամյակի ընթացքում Իրաքում, Սիրիայում, Լիբիայում եւ այլ երկրներում ԱՄՆ-ի գործողություններմ ավելի քան 800.000 մարդու մահվան եւ միլիոնավոր մարդկանց տեղահանման են հանգեցրել, ասել Ցյանը:
«ԱՄՆ-ն ինքն իր մասին մտորելու փոխարեն թողարկել է այսպես կոչված զեկույցը, որը կեղծ մեկնաբանություններ է պարունակում Չինաստանի նորմալ պաշտպանության եւ ռազմական շինարարության մասին,- ասել է նա:- Մենք ԱՄՆ-ին կոչ ենք անում օբյեկտիվորեն եւ ռացիոնալ վերաբերվել Չինաստանի ազգային պաշտպանությանը եւ ռազմական զարգացմանը, դադարեցնել կեղծ հայտարարություններ անել եւ կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկել`մերկկողմ ռազմական հարաբերությունների առողջ զարգացումն ապահովելու համար»:
ԱՄՆ ՊՆ զեկույցում վերլուծվում է Չինաստանի ռազմական հզորության տեխնիկական հնարավորությունները, դոկտրինները եւ վերջնական նպատակները: Դրանում նշվում է, որ այն ներառում է Չինաստանը պետական կառավարման «պրակտիկ գործիքի» վերածումը, որն ակտիվ դերակատարություն կունենա Պեկինի արտաքին քաղաքականության խթանման գործում եւ «նպատակ կունենա վերասահմանել միջազգային կարգի ասպեկտները»:

Министерство обороны Китая раскритиковало доклад США о военных амбициях страны, заявив, что именно США представляют наибольшую угрозу международному порядку и миру во всем мире, передает AP.
2 сентября Пентагон представил Конгрессу отчет о военных разработках и целях Китая, которые, по его словам, будут иметь «серьезные последствия для национальных интересов США и безопасности международного порядка, основанного на правилах».
Представитель министерства обороны КНР, полковник У Цянь назвал доклад «бессмысленным искажением» целей Китая. «Именно США являются разжигателем региональных беспорядков, нарушителем международного порядка и разрушителем мира во всем мире», - сказал он.
Действия США в Ираке, Сирии, Ливии и других странах за последние два десятилетия привели к гибели более 800000 человек и перемещению миллионов, сказал Цянь.
«Вместо того, чтобы размышлять о себе, США выпустили так называемый отчет, в котором содержались ложные комментарии относительно нормальной обороны и военного строительства Китая», - сказал он. «Мы призываем США объективно и рационально относиться к национальной обороне и военному строительству Китая, прекратить делать ложные заявления и предпринять конкретные действия для обеспечения здорового развития двусторонних военных отношений».
В отчете Министерства обороны США анализируются технические возможности, доктрины и конечные цели наращивания военной мощи Китая. В нем говорится, что это включает в себя превращение Китая в «практический инструмент» государственного управления с активной ролью в продвижении внешней политики Пекина и «направлен на пересмотр аспектов международного порядка».