Բնապահպանական գործունեության եւ ընդերքի օգտագործման տեսչական մարմնին առաջարկվում է տրամադրել հատուկ գործիքակազմ, որը թույլ կտա դրան անմիջապես դադարեցնել տեղում գործող տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությունը, եւ եթե տնտեսվարող սուբյեկտները դիմեն դատարան, նրանց գործունեության կասեցման որոշումն ուժի մեջ կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ դատարանը համապատասխան որոշում չի կայացրել: Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստին «Շրջակա միջավայրի վերահսկողության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների համակարգման վարչության պետ Արթուր Ասոյանը:
Ըստ նրա, գործող իրավական նորմերի համաձայն, ստուգման ընթացքում լինում են դեպքեր, երբ անհրաժեշտ է անհապաղ տեղում կասեցնել տնտեսվարող սուբյեկտի գործունեությունը: «Սակայն ներկայիս իրավական նորմերը թույլ չեն տալիս դա անել»,- պարզաբանեց Ասոյանը:
Ընդ որում, նա հավելեց, որ տնտեսվարող սուբյեկտի գործունեության կասեցումը կարող է անվավեր ճանաչվել միայն դատարանի կամ տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ:

The Inspectorate for Nature Protection and Mineral Resources is offered to provide a special toolkit that will allow the Inspectorate to immediately terminate the activities of economic entities operating on the spot, and if those economic entities appeal to court, the decision on termination of their activities will be in effect so long as the court hasn’t rendered a relevant decision. This is what Head of the Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the Office of the Prime Minister of Armenia Artur Asoyan said during a discussion on the package of bills on making amendments and supplements to the Law of Armenia on Environmental Control and related laws held as part of today’s session of the National Assembly.
Asoyan added that, in accordance with the existing legal norms, during inspection, there are cases when it is necessary to suspend the operation of a particular economic entity immediately and on the spot, but the current legal norms don’t allow that.
Moreover, he added that suspension of the operation of an economic entity may only be declared as invalid upon the decision of the court or the head of the Inspectorate.