Հայաստանի համար շատ կարեւոր է Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի այցը Մերձավոր Արեւելք: Այս մասին խորհրդարանի ամբիոնից խորհրդարանական ժամին հայտարարեց իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Տաթեւիկ Հայրապետյանը:
Նա, մասնավորապես նշեց, որ Մերձավոր Արեւելքի նշանակությունն աճում է` հաշվի առնելով անվտանգության խնդիրների կարեւորությունը: «Այսպիսով, մենք կարող ենք փաստել, որ այս այցով ԱԳՆ-ն շրջանառության մեջ է դնում Մերձավոր Արեւելքի երկրների հետ փոխգործակցության ռազմավարությունը: Այդ ռազմավարության հիմքում ընկած է պետական շահը: Մերձավոր Արեւելքի մեր գործընկերների հետ ակտիվ եւ փոխշահավետ համագործակցությունը կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը տարածաշրջանում:
Այս համատեքստում կարեւոր է նշել, որ Հայաստանի արտգործնախարարը ճիշտ է ներկայացրել մեր դիրքորոշումը ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ: Այս տարածաշրջանը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի անվտանգության ոլորտում»,- շեշտեց Հայրապետյանը: Նշենք, որ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Եգիպտոսում:

Armenia attaches great importance to Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan’s visit to the Middle East. This is what deputy of the ruling My Step Alliance Tatevik Hayrapetyan declared during the hour of announcements in parliament today.
She particularly stated that the Middle East is becoming more and more significant, taking into consideration the importance of security issues. “It is safe to state that, with this visit, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia is placing into circulation Armenia’s strategy on cooperation with countries of the Middle East which underlies state interest. The active and mutually beneficial cooperation with our colleagues in the Middle East will strengthen Armenia’s positions in the region.
In this context, it is important to state that Armenia’s foreign minister has presented the country’s position on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict correctly. The Middle East is of great significance for Armenia in terms of security,” Hayrapetyan stressed.