Սեպտեմբերի 16-ին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ ընկերությունների միջև տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի ունեցավ խորհրդակցություն: Ներածական խոսքով հանդես եկան «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը և «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
Քննարկվեցին 2020 թվականի ընթացքում ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի Շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) ծրագրով իրականացված աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները և 2021 թվականի ընթացքում սարքավորումների և համակարգերի արդիականացման աշխատանքների պլանը.
- ակտիվ գոտու վթարային սառեցման համակարգ (ԱԳՎՍՀ),
- ռեակտորի իրանի վերականգնողական ջերմամշակում (թրծաթողում),
- հուսալի սնուցման համակարգ (ՀՍՀ):
Բացի այդ, քննարկվեց թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցը (2026 թվականից հետո):

В формате видеоконференции состоялось совещание между компаниями ЗАО «ААЭК» (ААЭС) и АО «Русатом Сервис».
Со вступительной речью выступили временно исполняющий обязанности генерального директора ЗАО «ААЭК»  Эдуард Мартиросян и генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков.
Были обсуждены промежуточные результаты работ, выполненных в 2020 году по Программе продления срока эксплуатации (ПСЭ) энергоблока №2 ААЭС, и план работ по модернизации оборудования и систем на 2021 год:
• cистема аварийного охлаждения активной зоны (САОЗ),
• восстановительный отжиг корпуса реактора,
• cистема надежного питания (СНП).
Кроме того, был рассмотрен вопрос повторного продления срока эксплуатации энергоблока №2 (после 2026 года).