Ես շատ ուրախ եմ, որ բոլոր հարցերը հանվել են եւ ամեն ինչ պարզաբանվել է: Այս մասին սեպտեմբերի 18-ին լրագրողներին տված հարցազրույցում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը` մեկնաբանելով Հարավկովկասյան երկաթուղու (ՀԿԵ) շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
«Կողմերը եկել են այն եզրակացության, որ իրավիճակը նորմալ է: ՀԿԵ-ն աշխատում է: Շատ կարեւոր է, որպեսզի երկու կողմերն էլ հավատարիմ են այստեղ ՀԿԵ գործունեության զարգացմանը, ներդրումները շարունակվել են, որպեսզի այս աշխատանքն արդյունավետ դառնա»,- հավելեց դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ արդեն երկու տարի է, ինչ Հայաստանի իրավապահ մարմինները հետաքննում են ընկերության գործունեությունը: Դրանից հետո ռուսական կողմը հայտարարեց համաձայնագիրը վաղաժամկետ խզելու հնարավորության մասին: Այս տարվա սեպտեմբերի 2-ին Ռուսաստանի տրանսպորտի փոխնախարար Վլադիմիր Տոկարեւը եւ Հայաստանի տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը առկա տարաձայնությունները լուծող արձանագրություն ստորագրեցին:

I am very glad that all issues have been clarified. This is what Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia Sergey Kopirkin told reporters today, commenting on the situation surrounding the South Caucasus Railway (SCR).
“The sides have come to the conclusion that the situation is normal. The SCR is operating. It is very important that both sides are loyal to the development of the SCR, the investments have continued so that the work will become fruitful,” the Ambassador added.
It has already been two years since the law-enforcement authorities of Armenia have been investigating the operation of the company. Afterwards, Russia announced the possibility of early breach of the agreement. On September 2, 2020, Deputy Minister of Transport of Russia Vladimir Tokarev and Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia Armen Simonyan signed a protocol settling the disagreements.