Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատախազները համաձայն չեն փաստաբանների փաստարկներին։ Հիշեցնենք, որ փաստաբանները միջնորդել էին 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ գործի նյութերի ամբողջական ծավալի տրամադրման մասին։ Ինչպես հայտնի է, Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ գործի առանձին վարույթ առանձնացված մասով նյութերը ընտրել է քննիչը։ Փաստաբանները կարծում են, որ ընտրվել են զուտ մեղադրական բնույթի նյութեր։ Նյութերը, որոնք փաստաբանները կարող են օգտագործել պաշտպանության համար, ուղղակի չեն փոխանցվել։
Դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը կարծում է, որ կողմերի հավասարության վերաբերյալ պաշտպանական կողմի փաստարկները ուռճացված են, եւ պաշտպանական կողմը, փաստորեն, փորձում է ավելի շատ տեղեկություններ ստանալ, քան հասանելի է։ Դատախազի խոսքով՝ դատախազությունը ընտրում է, թե ինչ նյութերի միջոցով է պաշտպանելու մեղադրանքը, իսկ պաշտպանական կողմը կաշկանդված չէ դատարանին ապացույցներ ներկայացնելու հարցում։ Պաշտպանության փաստարկները արդարացնող բնույթի նյութերի առկայության հնարավորության մասին դատախազը գնահատում է որպես շեղելու միջոց։ Եթե պաշտպանական կողմը կոնկրետ տվյալներ ունի, նրան ոչ ոք չի զրկում կոնկրետ նյութն ուսումնասիրելու համար պահանջելու իրավունքից, հավելեց Բաղդասարյանը։
Դատախազի խոսքով՝ եթե հարցին մոտենանք «գործում կարող են նյութեր լինել» տեսանկյունից, կարելի է ենթադրել, որ ինչ-որ գործում, Տավուշի մարզում քննվող, նույնպես կարող են այս գործին առնչվող եւ արդարացնող բնույթ ունեցող նյութեր լինել։ Եթե այս գործում այդպիսի նյութեր լինեին, դրանք կներկայացվեին, շարունակեց Բաղդասարյանը։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը համերաշխություն հայտնեց գործընկերոջը։ Նա հավելեց, որ նյութերի ընտրության գործառույթը վերապահված է քննիչին, եւ դատարանը չի կարող միջամտել։ Նրա խոսքով՝ պաշտապանության խնդրած փաստաթղթերը վերաբերում են գործի, որով քննությունը շարունակվում է, եւ նյութերի հրապարակումը կլիներ քննության գաղտնիքի խախտում։
Տուժող Սերգեյ Եղիազարյանի ներկայացուցիչ Էդուարդ Ասլանյանը նույնպես հայտարարեց նյութերի ամբողջ ծավալին ծանոթանալու անհրաժեշտության մասին՝ տուժողների եւ նրանց իրավահաջորդների շահերի արդյունավետ պաշտպանության համար։
Պատասխանելով դատախազների փաստարկներին՝ փաստաբան Հայկ Ալումյանը հիշեցրեց, որ դատարանը պարտավոր է նպաստելու փաստաթղթերը ստանալուն։ Դրանից բացի, քննության ընթացքում եւ դրա ավարտին դրանք ստանալ չի հաջողվել, եւ դատախազությունը դա չի հերքում, հիշեցրեց փաստաբանը։ «Ինչ վերաբերում է բովանդակությանը, ոչ ոք չի կարող պնդել, թե տվյալ գործի համար այդ նյութերն ինչպիսի նշանակություն ունեն։ Հստակ է միայն, որ կարող են նշանակություն ունենալ»,- նկատեց Ալումյանը։
Ելույթի բովանդակության Պետրոս Պետրոսյանի քննադատությունը բողոք հարուցեց, որն ընդունվեց։ 600 հատորից ընտրվել է մի մասը եւ փոխանցվել դատարան, ընտրել են դատախազը եւ քննիչը, հիշեցրեց փաստաբանը։ «Քննիչն ընտրության չափորոշիչները նշեց միջնորդությանը իր պատասխանում՝ Քոչարյանի մեղքը հաստատող բոլոր նյութերը փոխանցվել են դատարան։ Մնացած նյութերը մեզ հայտնի չեն։ Քննությունը տեւել է 12 տարի, հավաքվել են տարբեր բնույթի նյութեր։ Դրանցից ընտրվել է 79 հատոր, իսկ մնացածի բովանդակության մասին մենք պատկերացում չպետք է ունենանք։ Այսպիսի պայմաններում ինչպե՞ս կարելի է խոսել արդարության եւ կողմերի հավասարության մասին։ Եթե դատախազի նշած գործը Տավուշում առնչվում է մարտի 1-ի իրադարձություններին, ապա, իհարկե, մենք պետք է պահանջենք նյութերի տրամադրում»,- նշեց Ալումյանը։
Նրա խոսքով՝ դատավարությունը, որում մեղադրանքի կողմն է որոշում, թե կոնկրետ ինչ նյութեր է փոխանցում, չի կարող օբյեկտիվ լինել։
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը հիշեցրեց, որ պաշտպանության բնական իրավունքն է կասկածել մեղադրող կողմի օբյեկտիվությանն ու գործողություններին։ Առավել եւս այս գործում, հստակեցրեց փաստաբանը՝ հավելելով, որ գրանցվել են բազմաթիվ խախտումներ։ Քննիչի խոստովանությունն այն մասին, թե ինչ չափանիշով են ընտրվել նյութերը, լրացուցիչ ապացույց է։ Փաստաբանը նշեց, որ նյութերի բովանդակության վերաբերյալ իրենց ինչ-որ բան հայտնի է, որոնք այս գործում չեն հայտնվել, եւ այդ մասին կհայտարարվի։ Նրա խոսքով՝ «քննության գաղտնիքին» հղումը հիմնավորված չէ, քանի որ կան մարդկանց ցուցմունքներ, որոնք այս գործի հետ կապ չունեն։ «Այո, մեղադրանքի կողմն ինքն է ընտրում իրեն անհրաժեշտ նյութերն ու մարտավարությունը։ Բայց նյութերը պետք է հասանելի լինեն նաեւ պաշտպանական կողմին ու դատարանին։ Այս դատավարության շրջանակում չի կարող օբյեկտիվ քննություն անցկացվել եւ չի կարող իրավական ակտ կայացվել, մինչեւ հասանելի չլինի նյութերի ամբողջ ծավալը»,- ամփոփեց փաստաբանը։
Փաստաբան Կարեն Մեջլումյանն արձանագրեց, որ այս գործով մեղադրական եզրակացության մեջ նշված են խաղաղ հանրահավաքներ՝ այն դեպքում, որ դատարաններին փոխանցված մի շարք գործերում նշվում է զանգվածային անկարգությունների մասին։ Նա հիշեցրեց, որ իր՝ Նիկոլ Փաշինյանի մասով եւ յոթի գործով որոշումը գործում անկյունաքարային նշանակություն ունի, եթե պաշտպանյալների նկատմամբ մեղադրական դատավճիռ կայացվի, սա ուղղակիորեն ցույց կտա խտրական վերաբերմունքը։ «Ակնհայտ է, որ 500-600 հատորներում կան արդարացնող բնույթի ապացույցներ։ Կարծում եմ՝ առարկությունները հիմնազուրկ են եւ խնդրում եմ միջնորդությունը բավարարել»,- ամփոփեց Կարեն Մեջլումյանը։
Փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը շեշտեց, որ պրակտիկան հանգում է նրան, որ նաեւ առանձին վարույթ առանձնացված գործով բոլոր նյութերը տրամադրվում են կողմերին, իսկ այս դեպքում քննիչին իրավունք էր տրվել կոսմետիկ վիրաբուժական միջամտություն կատարելու։ Փաստաբանի վրդովմունքն էր հարուցել դատախազի կողմից մարտի 1-ի հնչեղ գործի համեմատությունը Տավուշում ինչ-որ գործի հետ։
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը նշեց, որ դատախազությունը, փաստորեն, արդարանում է քննիչի գործողությունների պատճառով։ Նա նշեց, որ քրդատօրի հատուկ մասը չի նախատեսում գործի մասի առանձին վարույթ անջատելու կարգը։ Քննիչը հղում է կատարում հոդվածին, որը չնչին կապ իսկ չունի դատավարությանը։ Նա նաեւ հիշեցրեց յոթի աննախադեպ գործը եւ քրեական հետապնդման դադարեցման մասին որոշումը հոդվածի գործողության դադարեցման հիմքով, ինչպես նաեւ մասերի անջատման մասին որոշումը, ընդ որում՝ փոխանցվել էին բոլոր նյութերը։ «Մենք ինչ-որ ավելի բան չենք պահանջում՝ անջատել եք մասը, կողմերը պետք է իրավունք ունենան ծանոթանալու նյութերին։ Մենք ընդամենը նույնպիսի վերաբերմունք ենք ցանկանում»,- հայտարարեց փաստաբանը։
Փաստաբան Արամ Օրբելյանը նշեց քննիչի գործողությունների անօրինականությունը եւ հավելեց, որ եթե դատարանը հրաժարվի բոլոր նյութերը տրամադրել, ոչինչ չի մնա պահանջելու, քան գործի դադարեցումը։ Գործից մասի առանձնացումը չի նախատեսում նյութերի տեսակավորում, նշեց Օրբելյանը։
Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը նշեց, որ քննարկումը դատարանին դրել է ընտրության առջեւ։ «Եթե Դուք մերժեք միջնորդությունը, կստանձնեք մեղադրանքի պաշտպանությունը, ինչը կասկածի տակ կդնի Ձեր օբյեկտիվությունը։ Այս պահանջն ուղղակիորեն վերաբերում է գործի բովանդակությանը։ Ի՞նչն է մեզ խանգարում օբյեկտիվության վերաբերյալ կասկածները ցրել եւ գործի նյութերը հասանելի դարձնել։ Ես չեմ կարող ապրիորի հավատալ քննության օբյեկտիվությանը։ Միտք հնչեց, որ նյութերի տրամադրումը կխախտի քննության գաղտնիքը։ Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ մամուլում հրապարակվել են անգամ մեզ անհասանելի նյութեր։ Ինձ համար այսօրվա որոշումը կլինի այնպիսին, որ կա՛մ դատավարությունը կտա հանրության հարցերի պատասխանները, կա՛մ ղեկավարվելու ենք քննչական մարմինների գծած գծով։ Կա՛մ որոշումը կսաստկացնի կասկածները, կա՛մ նախադրյալներ կստեղծի, որ հարցերը ստանան օբյեկտիվ եւ սպառիչ պատասխաններ»,- նշեց նա։
Կողմերին լսելով՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշեց, որ այս փուլում անհնար է գնահատական տալ պաշտպանական կողմի փաստարկներին, եւ որոշեց միջնորդության քննարկումը հետաձգել մինչեւ եղած նյութերի ուսումնասիրումը։
Ի պատասխան փաստաբան Հայկ Ալումյանը նշեց, որ սա պաշտպանությանը զրկում է նյութերին ժամանակին ծանոթանալու հնարավորությունից։ Եթե դատարանը միջնորդությունը բավարարի իր նշած փուլում, դատարանը ստիպված կլինի կեսից մեկ տարի տրամադրել նյութերի ուսումնասիրմանը։

Прокуроры по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других не согласны с доводами адвокатов. Напомним, что адвокаты ходатайствоали о предоставлении полного объема материалов по делу о событиях 1 марта 2008 г. Как известно, материалы по выделенной в отдельное производство части дела в отношении Роберта Кочаряна и других были отобраны следователем. Адвокаты считают, что материалы были отобраны сугубо обвинительного характера. Материалы, которые могут быть использованы адвокатами для защиты, просто не переданы.
Прокурор Геворк Багдасарян считает, что доводы защиты о равенстве сторон преувеличены, и фактически сторона защиты пытается получить больше сведений, чем полагается. По словам прокурора, прокуратура выбирает с помощью каких материалов ей поддерживать обвинение, а защита не скована в представлении суду доказательств. Доводы защиты о возможности наличия материалов оправдательного характера прокурор расценивает как отвлеченные. Если у стороны защиты есть конкретные данные, ее никто не лишает права потребовать изучить конкретный материал, добавил Багдасарян.
По словам прокурора, если подходить к вопросу с точки зрения «в деле могут быть материалы» можно предположить, что в каком-то деле, расследуемом в Тавушской области, тоже могут быть материалы, касающиеся этого дела и носящие оправдательный характер. Если бы в этом деле были такие материалы, они были бы представлены, продолжил Багдасарян.
Прокурор Петрос Петросян выразил солидарность с коллегой. Он добавил, что функции отбора материалов закреплены за следователем и суд не может вмешиваться. По его словам, запрашиваемые защитой документы касаются дела, по которому следствие продолжается, и публикация материалов была бы нарушением тайны следствия.
Представитель потерпевшего Сергея Егиазаряна Эдуард Асланян также заявил о необходимости ознакомления со всем объемов материалов для эффективной защиты интересов потерпевших и их правопреемников.
Отвечая на доводы прокуроров, адвокат Айк Алумян напомнил, что суд обязан содействовать в получении документов. Помимо этого, в ходе следствия и по его завершении получить их не удалось, и прокуратура это не отрицает, напомнил адвокат. «Что касается содержания, никто не может утверждать, какое значение эти материалы имеют для данного дела. Ясно лишь, что они могут иметь значение», - заметил Алумян. Критика содержания выступления Петроса Петросяна вызвала протест, который был принят. Из 600 томов выделена часть и передана в суд, выбирали прокурор и следователь, напомнил адвокат. «Критерии отбора следователь указал в своем ответе на ходатайство – все материалы, подтверждающие вину Кочаряна, переданы в суд. Остальные материалы нам не известны. 12 лет длилось следствие, собраны доказательства разного характера. Из них отобраны 79 томов, а о содержании остальных мы не должны иметь представления. Как в таких условиях можно говорить о справедливости и равенстве сторон? Если указанное прокурором дело в Тавуше касается событий 1 марта, то конечно мы должны требовать предоставления материалов», - отметил Алумян.
По его словам, процесс, в котором обвинение определяет, какие именно материалы передает, не может быть объективным.
Адвокат Ованес Худоян напомнил, что естественное право защиты – ставить под сомнение объективность и действия обвинения. Тем более в этом деле, уточнил адвокат, добавив, что были зафиксированы многочисленные нарушения. Признание следователя о том, по какому критерию отбирались материалы, дополнительное доказательство. Адвокат заметил, что кое-что им известно о содержании материалов, не попавших в это дело, и об этом будет заявлено. По его словам, ссылка на «тайну следствия» необоснованна, так как есть показания людей, не имеющих отношения к этому делу. «Да, обвинением само выбирает нужные ему материалы и тактику. Но материалы должны быть доступны и защиту и суду. В рамках этого процесса не может быть проведено объективное расследование и не может быть вынесен правовой акт, пока не доступен полный объем материалов», - заключил адвокат.
Адвокат Карен Межлумян констатировал, что в обвинительном заключении по данному делу указаны мирные митинги, при том, что в ряде переданных в суды дел говорится о массовых беспорядках. Он напомнил, что решение по части самого Никола Пашиняна и по делу семерых имеет краеугольное значение в деле – если в отношении подзащитных будет принят обвинительные вердикт, это будет прямо указывать на дискриминационное отношение. «Очевидно, что в 500-600 томах есть доказательства оправдательного характера. Считаю возражения необоснованными и прошу удовлетворить ходатайства», - заключил Карен Межлумян.
Адвокат Арам Вардеванян подчеркнул, что практика сводится к тому, что и по выделенной в отдельное производство части сторонам передаются все материалы, а в данном случае следователю было дано право на косметическое хирургическое вмешательство. Негодование адвоката вызвало предложенное прокурором сравнение громкого дела о событиях 1 марта с неким делом в Тавуше.
Адвокат Мигран Погосян заметил, что фактически прокуратура оправдывается за действия следователя. Он отметил, что специальная часть УПК не предусматривает порядок выделения части дела в отдельное производство. Следователь ссылается на статью, не имеющую ни малейшего отношения к процессу. Он также напомнил прецедентное дело семерых и решение о прекращении уголовного преследования ввиду прекращения действия статьи, а также решение о выделении частей, причем были переданы все материалы. «Мы не требуем чего-то более – выделили часть, стороны должны иметь право ознакомиться с материалами. Мы всего лишь хотим такого же отношения», - заявил адвокат.
Адвокат Арам Орбелян указал на незаконность действий следователя и добавил, что если с уд откажется предоставить все материалы, не остается ничего иного, как требовать прекращения дела. Выделение части дела не предполагает сортировку материалов, отметил Орбелян.
Бывший вице-премьер Армен Геворкян отметил, что обсуждение поставило суд перед выбором. «Если Вы отклоните ходатайство, вы возьмете на себя защиту обвинения, что ставит под сомнение Вашу объективность. Это требование напрямую касается содержания дела. Что нам мешает развеять сомнения в объективности и сделать доступным материалы дела? Априори верить в объективность следствия я не могу. Прозвучала мысль, что предоставление материалов нарушит тайну следствия. Хочу напомнить, что в прессе были напечатаны не доступные даже нам материалы. Для меня сегодняшнее решение будет таким – либо процесс даст ответ на вопросы общества, либо будем руководствоваться линией, начертанной следственными органами. Либо решение усилит сомнения, либо создаст предпосылки для того, чтобы вопросы получили объективные и исчерпывающие ответы», - отметил он.
Выслушав стороны, судья Анна Данибекян решила, что на данном этапе невозможно дать оценку доводам защиты, и постановила отложить рассмотрение ходатайства до изучения имеющихся материалов.
В ответ адвокат Айк Алумян отметил, что это лишает защиту возможности своевременно ознакомиться с материалами. Если суд удовлетворит ходатайство на указанном им этапе, суд будет вынужден предоставить полгода-год на изучение материалов.