Ճապոնիայի իշխանությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը ներգրավված կողմերին կոչ են անում դադարեցնել ռազմական դիմակայությունը եւ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսում ասել է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Կացունոբու Կատոն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք ներգրավված բոլոր կողմերին կոչ ենք անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները, առավելագույն զսպվածություն դրսեւորել եւ երիկխոսություն սկսել»,- նշել է նա։
Կատոն շեշտել է, որ Ճապոնիայի կառավարությունը լրջորեն մտահոգված է տարածաշրջանում տեղի ունեցող ռազմական բախումներով, որոնք հանգեցրել են զոհերի խաղաղ բնակչության շրջանում։ «Մենք մտադիր ենք շարունակել ակնդետ հետեւել իրադարձությունների զարգացմանը»,- հավելել է նա։

The Japanese authorities call on the parties to the Nagorno-Karabakh conflict to end the military confrontation and sit down at the negotiating table. The statement came from Katsunobu Kato, Chief Cabinet Secretary of the Japanese government, at a press conference Thursday, TASS reports.
"We call on all parties involved to cease hostilities, exercise maximum restraint, and start a dialogue," he said.
Kato stressed that the Japanese government is seriously concerned about the ongoing military clashes in the region, which have resulted in casualties among the civilian population. "We intend to continue to follow the developments closely," he added.