Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հարձակումը սպառնում է հրահրել ՆԱՏՕ-ին ՌԴ-ի հետ հակամարտության: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Թուլսի Հաբարդը:
«Ադրբեջանի կողմից 1994թ. հրադադարի մասին Բիշքեկի արձանագրության խախտումը ձախողում է հակամարտության դիվանագիտական կարգավորումը: ԱՄՆ-ը պետք է Ադրբեջանին կոչ անի դադարեցնել հարձակումը, իսկ Թուրքիային պետք է կոչ անի դադարեցնել ուղղակի մասնակցությունը, զինված ուժերի կիրառումը, ինչպես նաեւ անուղղակի մասնակցությունը՝ «Ալ Քաիդա»-ի հետ կապ ունեցող անձանց ուղարկելով Լեռնային Ղարաբաղի հայկական բնակչությունը ոչնչացնելու համար: Այդ ռազմավարությունը Թուրքիան կիրառել է նաեւ սիրիացի քրդերի նկատմամբ»,-ասել է նա:
«Ես այցելել եմ Լեռնային Ղարաբաղ եւ առաջին դեմքից լսել հրադադարի ռեժիմը պահպանելու եւ միջազգային գործընկերների հետ աշխատելու նրա հակվածության մասին: Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի այդ հարձակումը սպառնում է հրահրել ՆԱՏՕ-ին ուղիղ հակամարտության Ռուսաստանի հետ, որը պաշտպանական պայմանագիր ունի Հայաստանի հետ»,-հավելել է Հաբարդը:

Member of the US House of Representatives Tulsi Gabbard has declared that the attack by Azerbaijan and Turkey on Nagorno-Karabakh threatens to bring NATO into direct conflict with Russia.
“Azerbaijan’s violation of the 1994 Bishkek Protocols ceasefire by attacking Nagorno-Karabakh is undermining hope for a diplomatic solution to this longstanding conflict. The United States must urge Azerbaijan to immediately end their attacks and Turkey to cease its involvement both directly through the use of its armed forces and indirectly by sending Al-Qaeda associated proxies to wipe out Nagorno-Karabakh’s Armenian population – a tactic Turkey used against Syrian Kurds,” she said, adding the following:
“I visited Nagorno-Karabakh and heard firsthand of their commitment to upholding the ceasefire and working with international parties to achieve a lasting peace agreement. This attack by Azerbaijan and Turkey has cost the lives of civilians and threatens to bring NATO into direct conflict with Russia which has a defensive treaty with Armenia.”