Լեռնային Ղարաբաղում մեկ շաբաթ առաջ սկսված ռազմական գործողություններն առաջացնում ենք ավելի լայնածավալ պատերազմի վտանգի տագնապ, որում կարող է ներքաշվել Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Իրանը, գրում է News York Times-ը:
«Հակամարտությունը զարգացել է տասնամյակներ շարունակ Կովկասի լեռնային շրջանում, որը չունի էական ռազմավարական նշանակություն: Ինչո՞վ է անցած շաբաթ տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների էսկալացիան տարբերվում նախկինում բռնության էպիզոդիկ բռնկումներից: Կա մեկ նշանակալի տարբերություն. հակամարտության մեջ Թուրքիայի առավել անմիջական մասնակցությունը՝ ի աջակցություն իր էթնիկ թուրքական դաշնակից Ադրբեջանի ավանդաբար ռուսական ազդեցության ներքո գտնվող տարածաշրջանում:
Ռազմական գործողությունները կատարվում են այն ֆոնին, երբ Թուրքիան էլ ավելի ակտիվ է խաղում Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի ուժային դիրքերի հետ, ինչն ամրապնդում է տարածաշրջանում հակամարտության էսկալացիայի վտանգը, որը եղել է հիմնականում լոկալ:
Վերլուծաբաններն ասում են, որ կորոնավիրուսի համավարակով տարված միջազգային միջնորդները բաց են թողել ուղերձները, քանի որ ամռան ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում աճել է լարվածությունը:
Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ ոչ պարզ համագործակցությունը սկսում է մարել, քանի որ երկու երկրները դառնում են ավելի ագրեսիվ Մերձավոր Արեւելքում, իսկ Միացյալ Նահանգները նահանջում են:
Բոլոր երեք երկրների միջեւ հարաբերությունները ավելի են բարդացել: Թուրքիային հաջողվել է հետ մղել Միացյալ Նահանգներին՝ Ռուսաստանից ձեռքբերելով զենիթային հրթիռների եւ կնքելով գազատարի շուրջ գործարք, որը, ինչպես համարվում է, ձախողում է Ուկրաինան: Միեւնույն ժամանակ այն վարում է խամաճիկային պատերազմ ընդդեմ Մոսկվայի Սիրիայում եւ Լիբիայում:
Մայիսին Թուրքիան ուղարկել էր Լիբիա ռազմական խորհրդականներ, ռազմական դրոններ եւ սիրիացի ահաբեկիչներ, որպեսզի սատարի կառավարությունը, որը ճանաչվել է ՄԱԿ-ի կողմից, եւ ստվերի Ռուսաստանի կողմից աջակցություն ստացող մրցակից խմբավորմանն այդ պատերազմում: Հուլիսին եւ օգոստոսին այն ուղարկել է Ադրբեջան զորքեր եւ տեխնիկա զորավարժություններ անցկացնելու համար:
Հայաստանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ունի անմիջական մասնակցություն ռազմական գործողություններում եւ որ թուրքական F-16 կործանիչը խոցել է հայկական ինքնաթիռ: Թուրքիան հերքում է բոլոր մեղադրանքները:
Սակայն Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան սատարում են Հայաստանի հայտարարությունը, որ Թուրքիան տեղափոխել է սիրիացի ահաբեկիչներին Լեռնային Ղարաբաղ՝ հետեւելով Լիբիայում իր սցենարին:
Պետդումայի միջազգային գործերով հանձնաժողովի փոխնախագահն այս շաբաթ առաջինն է բարձրաձայնել ռուսական ռազմական միջամտության հեռանկարը՝ որպես խաղաղապահ գործողություն՝ չնայած ավելի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք Կրեմլում եւ ԱԳՆ-ում կոչ են անում կնքել հրադադար:
Մինչդեռ Իրանը սահմանամերձ է տարածաշրջանին Արաքս գետի երկայնքով, որտեղ տեղի են ունեցել վերջին շրջանի ամենադաժան մարտերը: Հինգշաբթի Լեռնային Ղարաբաղի զինվորականները հայտարարել էին, որ նրանք խոցել են ադրբեջանական ուղղաթիռ, որն այնուհետեւ կործանվել է Իրանում:
Վերլուծաբանների խոսքով՝ համավարակի եւ Բելառուսի խնդիրներով տարված միջազգային միջնորդները բաց են թողել նախազգուշացնող նշանները եւ դիվանագիտության համար հնարավոր ուղիները:
Կորոնավիրուսի կապակցությամբ ուղեւորությունների սահմանափակումները խոչընդոտել են ավանդական մաքոքային դիվանագիտությունն ամռանը, ասել է Կովկասի հարցերով Միջազգային ճգնաժամային խբբի վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը: Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում կոմբատանտների համար դա պատերազմ սկսելու իդեալական ժամանակ է:
Երբ հուլիսին Հայաստանի սահմանամերձ գոտում հրաձգության ժամանակ Հայաստանը ոչնչացրել էր գերենալ եւ ադրբեջանական բանակի այլ սպաներ, Թուրքիան անմիջապես առաջարկել էր իր օգնությունը պատասխանը նախապատրաստելու հարցում,-ասել է պաշտոնաթող թուրք գեներալ Ասմայիլ Հաքի Փեքինը:
Դրան հետեւել են Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի համատեղ զորավարժությունները: Ամերիկայի դերի նվազեցումը դարձել էր Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականության ակտիվացման ֆոն՝ չնայած Միացյալ Նահանգները երբեք չեն ունեցել այնպիսի մեծ ազդեցություն Հարավային Կովկասում, ինչպես Ռուսաստանը:
Ղարաբաղյան հակամարտությունում խաղաղություն հաստատելու վերջին խոշոր ամերիկյան փորձը ձեռնարկվել է 20 տարի առաջ, երբ Միացյալ Նահանգները հրավիրել էին կողմերին բանակցելու Ֆլորիդայում, սակայն այդ հարցը դուրս էր մնացել ԱՄՆ օրակարգից 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ահաբեկչական հարձակումներից հետո:
Վերլուծաբանները համարում են, որ ներկայիս ռազմական գործողությունների առավել լավատեսական ելքը կլինի նույն այն ստատուս-քվոյին վերադառնալը, որը եղել է մեկ շաբաթ առաջ, այլ ոչ լայնածավալ պատերազմը, որը կարող է ներքաշել Թուրքիային եւ Ռուսաստանին»:

Боевые действия, начавшиеся неделю назад в Нагорном Карабахе, вызывают тревогу по поводу рисков более широкой войны, которая может втянуть Россию, Турцию и Иран, пишет News York Times
«Конфликт разгорался десятилетиями в отдаленном горном районе Кавказа, не имевшем особого стратегического значения. Чем эскалация боевых действий на прошлой неделе отличается от эпизодических вспышек насилия в прошлом? Есть одно большое отличие: более непосредственное участие Турции в конфликте в поддержку своего этнического тюркского союзника, Азербайджана, в регионе традиционного российского влияния.
Боевые действия происходят на фоне того, как Турция все активнее играет мускулами на Ближнем Востоке и в Северной Африке, что усиливает опасность региональной эскалации конфликта, который был в основном локальным.
Аналитики говорят, что, отвлеченные пандемией коронавируса, международные посредники пропустили предпосылки, поскольку за лето в Нагорном Карабахе нарастала напряженность.
Непростое сотрудничество между Турцией и Россией начинает увядать, поскольку обе страны становятся все более агрессивными на Ближнем Востоке, а Соединенные Штаты отступают.
Отношения между всеми тремя странами стали более сложными. Турции удалось оттолкнуть Соединенные Штаты, купив у России зенитные ракеты и заключив сделку по газопроводу, которая, как считается, подрывает Украину. В то же время она ведет марионеточные войны против Москвы в Сирии и Ливии.
В мае Турция направила в Ливию военных советников, боевые дроны и сирийских боевиков, чтобы поддержать правительство, признанное ООН и оттеснить поддерживаемую Россией соперничающую группировку в этой войне. В июле и августе она направил в Азербайджан войска и технику для проведения учений.
Армения заявила, что Турция принимает непосредственное участие в боевых действиях и что турецкий истребитель F-16 сбил армянский самолет. Турция отрицает эти обвинения.
Однако Россия и Франция поддержали заявление Армении о том, что Турция разместила сирийских боевиков в Нагорном Карабахе, следуя своему сценарию в Ливии.
Заместитель председателя комитета по международным делам Госдумы на этой неделе впервые поднял перспективу российской военной интервенции в качестве миротворческой операции, хотя более высокопоставленные официальные лица Кремля и министерства иностранных дел призывают к заключению перемирия.
Между тем Иран граничит с отколовшимся регионом вдоль реки Арас, где произошли одни из самых ожесточенных боев за последнее время. В четверг военные Нагорного Карабаха заявили, что они обстреляли азербайджанский вертолет, который затем потерпел крушение в Иране.
По словам аналитиков, международные посредники, отвлеченные другими проблемами, такими как пандемия и Беларусь, упустили предупреждающие знаки и возможные пути для дипломатии.
Ограничения на поездки, связанные с коронавирусом, помешали традиционной челночной дипломатии летом, сказала Олеся Вартанян, старший аналитик по Кавказу Международной кризисной группы. По ее словам, для комбатантов в Нагорном Карабахе «это идеальное время» для начала войны.
Когда в июле во время пограничной перестрелки Армения, уничтожила генерала и других офицеров азербайджанской армии, Турция сразу же предложила свою помощь в подготовке ответа, - сказал турецкий генерал в отставке Исмаил Хакки Пекин.
Последовали совместные военные учения Турции и Азербайджана. Снижение роли Америки стало фоном для активизации агрессивной политики Турции, хотя Соединенные Штаты никогда не обладали таким большим влиянием в регионе Южного Кавказа, как Россия.
Последняя крупная американская попытка добиться мира в нагорно-карабахском конфликте была предпринята 20 лет назад, когда Соединенные Штаты пригласили стороны на переговоры во Флориде, но этот вопрос выпал из повестки дня США после террористических атак 11 сентября 2001 года.
Аналитики считают, что наиболее оптимистичным исходом нынешних боевых действий будет возвращение к тому же несчастному статус-кво, которое было неделю назад, а не более широкая война, которая может втянуть Турцию и Россию».