Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Հալիբաֆը մտահոգություն է հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում էսկալացիայի կապակցությամբ՝ նշելով, որ կենսականորեն կարեւոր է փորձել դադարեցնել հակամարտությունը եւ կողմերին համոզել լուծել խնդիրը երկխոսության միջոցով: Այս մասին նա հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ զրույցի ընթացքում, հաղորդում է Mehr-ը:
«Ինպես Իրանը, Ռուսաստանը եւս կարծում է, որ այս հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության եւ բանակցությունների միջոցով»,- նշել է Վոլոդինը:
Ռուսաստանի, Իրանի, Աֆղանստանի, Թուրքիայի եւ Չինաստանի խորհրդարանների խոսնակների՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի թեմայով համաժողովը տեղի կունենա 2021 թվականի մայիսին՝ Սոչիում:

Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф выразил обеспокоенность эскалацией в зоне карабахского конфликта, отметив, что жизненно важно попытаться остановить конфликт и убедить стороны решить проблему путем диалога. Об этом он заявил в ходе беседы со спикером Госдумы РФ Вячеславом Володиным, передает Mehr.
«Как и Иран, Россия считает, что этот конфликт должен быть урегулирован мирным путем, посредством диалога и переговоров», - отметил Володин.
Конференция спикеров парламентов России, Ирана, Афганистана, Турции и Китая по вопросам борьбы с терроризмом должна пройти в Сочи в мае 2021 года.