Արցախի հարավային ուղղությամբ այսօրվա մարտերը բավական թեժ են եղել, բայց մեր կողմից կատարվել է գրագետ խուսավարում եւ հակառակորդին պատճառվել են մեծ կորուստներ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 5-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով իրավիճակը շփման գծում։
«Այսօր առավոտյան հարավային ուղղությամբ հակառակորդը նորից ձեռնարկել էր լայնածավալ հարձակման փորձ։ Օրվա ընթացքում նույնիսկ իրենց հաջողությունը փորձեցին հերթական անգամ ամրագրել տեսանյութերով, բայց դա հերթական օրինակն էր, որ փոքրիկ, ժամանակավոր հաջողությունները փորձում են ներկայացնել որպես մեծ հաղթանակներ։
Մեր զորքերը, զորքերի հրամանատարները մարտավարական գրագետ, հնարամիտ խուսավարումներով հակառակորդին կարողացել են մեծ կորուստներ պատճառել եւ հետ շպրտել։ Հակառակորդը մոտավորապես 200 եւ ավելի զոհ է տվել միայն այսօրվա մարտերի ընթացքում»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով Արցախի խաղաղ բնակավայրերի հրթիռակոծմանը հակառակորդի կողմից՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ հայկական կողմը համապատասխան պատասխան է տալիս ադրբեջանական գործողություններին, սակայն թիրախավորում են զուտ ռազմական օբյեկտները։
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մեղադրանքները ապատեղեկատվություն են եւ ոչնչով հիմնավորված չեն»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա մարտակոչին` Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց. «Վարչապետի մարտակոչը հստակ ասելիք ուներ: Մենք հայտարարել ենք լիարժեք զորահավաք և դա շատ բնական պրոցես է բարդ ու ծանր մարտական գործողությունների պարագայում»:

На южном направлении бои были достаточно горячими, однако с нашей стороны предпринято грамотное маневрирование и противнику причинен серьезный ущерб. Об этом заявил представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованисян 5 октября на брифинге.
По его словам, с утра противник предпринял попытку широкомасштабного наступления на южном направлении. В течение дня они даже попытались закрепить свои достижения на видеоролике. Но это был пример того, что небольшой, временный успех не стоит выдавать за большую победу.
Благодаря грамотному маневрированию наши войска сумели нанести противнику большой ущерб и отбросить. Убито более 200 бойцов противника, сообщил Ованисян.
Говоря об обстреле населенных пунктов азербайджанской армией, представитель Минобороны отметил, что армянская сторона дает адекватный ответ, однако на прицел берет исключительно военные объекты.
«Военно-политическое руководство Азербайджана продолжает распространять ничем не подтвержденную дезинформацию», - отметил Ованисян.