Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Մոսկվայում Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների միջեւ հանդիպում անցկացնելու իր պատրաստակամությունը:
ՌԴ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ Լավրովը լուրջ անհանգստություն է հայտնել շփման գծում շարունակվող ռազմական գործողությունների եւ քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի աճի կապակցությամբ:
Ռուսական կողմն ընդգծել է վաղ հրադադարի ռեժիմի անհրաժեշտությունը:
Նշվել է, որ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին կշարունակի նպաստել բանակցային գործընթացի վերսկսմանը` հիմնված Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վրա: Լավրովը հաստատել է Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ Մոսկվայում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպում անցկացնելու իր պատրաստակամությունը:

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov confirmed his readiness to hold a meeting in Moscow between the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia with the participation of the Minsk Group co-chairs on the situation in Nagorno-Karabakh.
His remarks came during phone talks with his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov.
According to the Russian Foreign Ministry, Lavrov expressed serious concern over the ongoing hostilities on the line of contact and the increase in casualties among the civilian population.
The Russian side highlighted the need for an early ceasefire.
Russia, together with other co-chairs of the OSCE Minsk Group, will continue to promote the resumption of the negotiation process based on the basic principles of the Nagorno-Karabakh settlement. Lavrov confirmed their readiness to hold a meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia in Moscow with the participation of the Minsk Group co-chairs.