Որոշվում է Շուշիում վիրավորված ռուս լրագրողներին հայրենիք տեղափոխելու հարցը, նրանք անհրաժեշտ բուժօգնություն են ստացել: Այս մասին Առաջին ալիքի եթերում ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Լրագրողը, ով ծանր վիրավորում է ստացել, հաջողությամբ վիրահատվել է: Երկու մյուս գործընկերները եւս բուժօգնություն են ստացել: Այժմ քննարկվում է նրանց հայրենիք տեղափոխելու հարցը»,-ասաց նա:
Ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում հայտնել են 3 վիրավոր լրագրողի մասին: Հայտնի է, որ նրանցից մեկը՝ ռուս բլոգեր Յուրի Կոտենոկը, ծանր վիճակում է: Վիրավորների թվում է նաեւ «Ռուսաստանի սպաները» պորտալի թղթակից Լեւոն Արզանովը:

During a show aired on First Channel, Ambassador of the Russian Federation to Armenia Sergey Kopirkin said the issue of transporting the Russian reporters wounded in Shushi to Russia is being determined and added that the reporters have undergone the necessary treatment.
“The surgery of the severely wounded reporter was a success. The two other reporters also received medical assistance. Currently, we are considering their transport to Russia,” he said.
Earlier, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia had told TASS that three Russian reporters had been wounded. It is known that one of them, Russian blogger Yuri Kotenok, is in critical condition. Among the wounded is correspondent for the “Officers of Russia” portal Levon Arzanov.