Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին՝ սեպտեմբերի 27-ին «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» N 1586-Ն որոշման վերաբերյալ կարծիք հայտնելու համար։
Նշենք, որ այդ որոշմամբ Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ պաշտոնատար անձանց` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը եւ պետական անվտանգության ապահովմանն առնչվող գործողությունները (այդ թվում` ելույթները, հրապարակումները) քննադատող, հերքող, դրանց արդյունավետությունը կասկածի տակ դնող կամ որեւէ այլ կերպ արժեզրկող հաղորդումների հրապարակումն արգելվում է: Արգելվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչությունը, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակությունը կասկածի տակ դնող հաղորդումների հրապարակումը:
«Հարգելի պարոն Թաթոյան
2020թ․ հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ կառավարության 1655-Ն որոշմամբ լրացվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» N 1586-Ն որոշումը, որով սահմանվել է, որ Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ պաշտոնատար անձանց` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը եւ պետական անվտանգության ապահովմանն առնչվող գործողությունները (այդ թվում` ելույթները, հրապարակումները) քննադատող, հերքող, դրանց արդյունավետությունը կասկածի տակ դնող կամ որեւէ այլ կերպ արժեզրկող հաղորդումների հրապարակումն արգելվում է: Արգելվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակության ու անվտանգության դեմ ուղղված քարոզչությունը, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակությունը կասկածի տակ դնող հաղորդումների հրապարակումը:
Դրան հաջորդեց Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ եւ Քրեական օրենսգրքերում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ նախագծերի փաթեթը, որով նախատեսվում է համապատասխանաբար վարչական ու քրեական պատասխանատվություն սահմանափակումները խախտելու համար։
Վերոնշյալ կարգավորումները  խնդրահարույց են թե՛  տեղեկատվության ազատության ոչ իրավաչափ սահմանափակումների տեսանկյունից, եւ թե՛ նախատեսված սահմանափակումները խախտելու համար սահմանվող պատասխանատվության վերաբերյալ կարգավորումների տեսանկյունից։
Ավելին՝  ԶԼՄ-ների համար սահմանված տուգանքների չափերը կարող են խնդրահարույց լինել մի շարք, այդ թվում՝ համաչափության սկզբունքի տեսանկյունից։
Բացի այդ՝ ՀՀ կառավարության 1655-Ն որոշմամբ ոստիկանությանը տրվել է, այդ թվում՝ մամուլի հրապարակումներին հայեցողական գնահատականներ տալու լայն լիազորություն, ու հրապարակումը մամուլի էջերից (եթերից, կայքերից) անհապաղ հեռացնելու պահանջ ներկայացնելու, գույքն անմիջապես առգրավելու իրավասություն՝ առանց սահմանելու, թե  ներգործության տվյալ միջոցները ո՞ր իրավահարաբերության շրջանակներում պետք է իրականացվեն, եւ դրանց բողոքարկման ի՞նչ ընթացակարգեր են գործելու։
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ խնդրում եմ Ձեր  դիրքորոշումը  վերոնշյալ լրացման մասին։ Մասնավորապես,  թե արդյոք օրենքների նախագծերի այս փաթեթը չի՞ հակասում ՀՀ սահմանադրությանը, չի՞ սպառնում առհասարակ ազատ մամուլի գոյությանը եւ եւ չի՞ վտանգում Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայով նախատեսված  ազատորեն արտահայտվելու, սեփական կարծիք ունենալու, տեղեկություններ եւ գաղափարներ ստանալու եւ տարածելու ազատությունը՝ առանց պետական մարմինների միջամտության: Ակնկալում ենք, որ օգտվելով Ձեր լիազորություններից, հնարավորինս հրատապ կարձագանքեք, գործուն քայլեր կձեռնարկեք  եւ  նաեւ կդիմեք Սահմանադրական դատարան։
Նշված փոփոխությունը խախտում է Սահմանադրությամբ նախատեսված կարծիքի արտահայտման ազատությունը եւ համաչափ չէ հետապնդվող իրավաչափ նպատակին։
Կարծիքի արտահայտման ազատությունը ցանկացած ժողովրդավարական պետության հիմնասյուներից մեկն է, եւ անգամ ռազմական դրության պայմաններում այդ ազատության սահմանափակումները պետք է լինեն օրինական:
Ամփոփելով՝ արձանագրում ենք, որ նշյալ փոփոխությունները ոչ միայն խոչընդոտում են ԶԼՄ-ների աշխատանքը,  այլեւ անհամաչափ կերպով սահմանափակում են կարծիքի արտահայտման ազատությունը, զրկում քաղաքացիներին հանրային մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող ազգային անվտանգության հարցերի շուրջ կարծիք արտահայտելու եւ տեղեկատվություն  ստանալու իրավունքից՝ միաժամանակ, հակասելով պետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին եւ ժողովրդավարական պետությունների մոտեցումներին»։

President of the Union of Journalists of Armenia Satik Seyranyan has addressed Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan with the following letter to express her opinion on Decision No 1586-N of the Government of Armenia of September 27 on declaring martial law in the Republic of Armenia:
Dear Mr. Tatoyan,
On 8 October 2020, upon Decision 1655-N of the Government of the Republic of Armenia, a supplement was made to Decision 1586-N of the Government of the Republic of Armenia of 27 September 2020 “On declaring martial law in the Republic of Armenia”, which prescribes that the publication of reports (including speeches, publications) criticizing, refuting the actions of state and local self-government bodies and officials for ensuring the legal regime of martial law and ensuring state security, questioning the effectiveness of those actions or devaluing those actions in any other way shall be prohibited, and propaganda targeted against the defensibility and security of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, including the publication of reports questioning the defensibility of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh shall be prohibited.
This was followed by the package of draft laws on making amendments to the Code of Administrative Offenses and the Criminal Code, which envisage administrative liability and criminal liability for violating the restrictions, respectively.
The aforementioned regulations are problematic from the perspective of unlawful restrictions on freedom of information and the regulations regarding liability prescribed for violation of the envisaged restrictions.
Moreover, the amounts of fines set for mass media outlets may be problematic from the perspective of several principles, including the principle of proportionality.
In addition, Decision 1655-N of the Government of the Republic of Armenia has granted the Police a broad power, including the power to give evaluations of the publications of the media, as well as the jurisdiction to present a demand for immediate removal of a publication from the pages of the media (shows, websites) and to immediately seize assets, without prescribing the scope of legal relations in which the given means of influence shall be implemented and what procedures shall be implemented for appealing against those measures.
Taking as a basis the aforementioned, I would like to ask for your stance on the aforementioned supplement. In particular, I would like for you to answer the following questions: Doesn’t this package of draft laws contradict the Constitution of the Republic of Armenia? Doesn’t this package of draft laws pose a threat to the existence of free press in general? Doesn’t this package of draft laws put freedom of expression, freedom to hold opinions, freedom to receive and impart information and ideas (envisaged by the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms) without interference by public authority at risk? The Union of Journalists of Armenia anticipates that you will, by taking advantage of your powers, respond as urgently as possible, take active steps, as well as apply to the Consitutional Court.
The specified amendments violate freedom of expression envisaged by the Constitution and are not proportionate to the legitimate goal that is being pursued.
Freedom of expression is one of the pillars of any democratic state, and even during martial law, the restrictions on freedom of expression must be lawful.
Summing up, the Union of Journalists of Armenia states that the specified amendments not only obstruct the activities of the mass media, but also disproportionately restrict freedom of expression and deprive citizens of the right to express opinions and receive information on national security issues that are of great public interest, and they also contradict the international commitments assumed by Armenia and the approaches of democratic states.