Հանրապետական կուսակցության երիտասարդական թեւը առաջնորդների ձեւավորման դարբնոց է: Այդ մասին այսօր` մայիսի 25-ին «Քաղաքական նոր լիդերների ձեւավորման խոչընդոտները եւ հնարավորությունները Հայաստանում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ-ական Կարեն Ավագյանը, հավելելով, որ ՀՀԿ-ն միշտ աջակցում է առաջնորդի ներուժ ունեցող երիտասարդներին:
Նրա խոսքով` ՀՀԿ-ի ձեւավորման օրվանից առ այսօր կուսակցությունն ունի արդեն 4-րդ առաջնորդը` ի դեմս Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի: Ւնչ վերաբերում է երիտասարդության ներգրավվածությանը երկրի քաղաքական կյանքում, ապա, Ավագյանի խոսքով, երկրի խորհրդարանում ներկայացված հանրապետականների մի մասը երիտասարդներ են. «Կուսակցությունը վստահում է իրենց եւ ներգրավում քաղաքական գործընթացներում: Հայաստանում երիտասարդությունը չունի խնդիր իր լիդերությունը ձեւավորելու ճանապարհին, եւ դրա օրինակը ՀՀԿ-ն է, որն աջակցում է երիտասարդներին»:
Ավագյանը նաեւ կարծիք հայտնեց, որ քաղաքակիրթ աշխարհում ընդունված չէ հանպատրաստից նոր կուսակցություն հիմնելն այնպես, ինչպես դա կատարվում է Հայաստանում, որտեղ գրանցված է ավելին քան 70 կուսակցություն:
Գրեթե նմանատիպ կարծիք հայտնեց ԱԺ պատգամավոր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ Վահե Էնֆիաջյանը, ով իր խոսքում միայն «ՀՀԿ» հապավումը փոխարինեց «ԲՀԿ»-ի:
«Մեր կուսակցության քաղխորհրդի 30 տոկոսը երիտասարդներ են, եւ դա բավականին մեծ ցուցանիշ է»,- նշել է Էնֆիաջյանը, հավելելով, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն աջակցում է նաեւ երիտասարդ գիտնականներին` անկախ այն հանգամանքից նրանք ԲՀԿ անդա՞մ են, թե` ոչ:

Молодежное крыло Республиканской партии Армении является кузницей для формирования лидеров. Об этом на обсуждении по теме «Преграды и возможности для формирования новых политических лидеров в Армении» 25 мая заявил депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении Карен Авакян, добавив, что РПА всегда содействует молодым людям, имеющим потенциал лидера.
По его словам, со времен формирования РПА и по сей день партия имеет уже 4-го лидера в лице президента Армении Сержа Саргсяна. Что касается внедрения молодежи в политическую жизнь страны, то, по словам Авакяна, часть депутатов, представленных в Национальном Собрании страны, являются представителями молодежи: «Партия доверяет им и внедряет в политические процессы. В Армении молодежь не имеет проблем на пути формирования своего лидерства, и тому пример - Республиканская партия Армении, которая поддерживает молодых людей в своих начинаниях». Авакян также выразил мнение, что в цивилизованном мире не принято спонтанно формировать новые партии, так как это делается в Армении, когда зарегистрировано более 70 партий.
Почти идентичное мнение выразил депутат Национального Собрания от партии «Процветающая Армения» Ваге Энфеаджян, в своей речи только заменил аббревиатуру РПА на «ПА».
«В политическом совете нашей партии 30% - представители молодежи, а это достаточно большой показатель», - отметил Энфеаджян, добавив, что партия «Процветающая Армения» помогает также молодым ученным, вне зависимости от того являются ли они членами их партии или нет.