Իրանն ու Ռուսաստանը պանթյուրքիզմի անմիջական թիրախներ են: Ակնհայտ է, որ եթե ադրբեջանա-թուրքական-ահաբեկչական դաշինքը հաջողության հասնի Ղարաբաղում, ապա դա մահացու վտնագավոր կլինի Իրանի եւ Ռուսաստանի համար: Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ անխուսափելիորեն կսկսվեն ազգամիջյան կոնֆլիկտներ: Իրան եւ Ռուսաստան ներթափանցած ահաբեկիչները կփորձեն բախումներ հրահրել, խախտել երկրների տարածքային ամբողջականությունը: Հարավային Կովկասից ահաբեկչությունը կներթափանցի Հյուսիսային Կովկաս:
«Եթե այդպես լինի, ապա Ռուսաստանի հաջորդ պատերազմը կլինի Կուլիկովյան դաշտում»,-նշեց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա տեղեկություններով՝ գրոհայինների թվում նկատվել են նույնիսկ ծայրահեղական ույգուրներ, որոնք, բնականաբար, կփորձեն վերադառնալ Սինձյան եւ այնտեղ ապակայունացնել իրավիճակը:
Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա գոնե նա չի տրվում էմոցիաներին եւ ունի մեծ դիվանագիտական փորձ: Ակնհայտ է, որ Իրանին փորձում են սադրանքի ենթարկել, օրինակ, իբր պատահական հրթիռային հարվածներով: «Սակայն Իրանն անպատասխան չի թողնի նման գործողությունները: Պատասխան կլինի: Շուտով կտեսնենք՝ ինչ քայլեր կձեռնարկի պաշտոնական Թեհրանը»,-եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

During a briefing today, Advisor to the President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Davit Babayan said Iran and Russia are direct targets of Pan-Turkism and that it is clear that if the Azerbaijani-Turkish terrorist alliance succeeds in Nagorno-Karabakh, this will be lethally dangerous for Iran and Russia.
According to him, this will inevitably lead to interethnic conflicts, the terrorists who infiltrate into Iran and Russia will try to incite clashes and violate the territorial integrity of those countries, and terrorists will penetrate into the North Caucasus.
Babayan added that, according to his information, even extremists Uyghurs have been spotted among the militants, and they will obviously try to return to Xinjiang and destabilize the situation there.
As far as Iran is concerned, it isn’t giving in to emotions and has great experience in diplomacy. It is clear that attempts are being made to provoke Iran with allegedly accidental strikes, but Iran won’t leave such actions unanswered.