Ադրբեջանի չդադարող փորձերը ընդարձակել հակամարտության աշխարհագրությունը եւ դրանով անդառնալի հարված հասցրել ողջ տարածաշրջանային անվտանգային համակարգին խստագույնս դատապարտելի են: ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան Ադրբեջանի կողմից հերթական անգամ ռմբակոծվել են Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը, ներառյալ՝ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Արդյունքում տուժել է Շոշ համայնքի երեք խաղաղ բնակիչ:
Միաժամանակ, ՀՀ հակաօդային պաշտպանական համակարգերի կողմից արձանագրվել է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Խնածախ, Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ բնակավայրերի ուղղությամբ, որի ժամանակ նաեւ հարվածներ են հասցվել տեղում ՀՀ ԶՈՒ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ վնասելով նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Բարեբախտաբար զոհեր եւ վիրավորներ չկան:
Հատկանշանական է, որ ժամեր առաջ ադրբեջանական կողմը նաեւ տարածեց սադրիչ եւ բացարձակապես կեղծ տեղեկատվություն՝ ՀՀ ԶՈՒ կողմից Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության Օրդուբադ բնակավայրի հռթիռակոծման մասին: Եվ ըստ արդեն իսկ իրենց ավանդական գործելավոճի՝ ապատեղեկատվության այս ալիքին հաջորդել է իրական ագրեսիա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ադրբեջանի չդադարող փորձերը ընդարձակել հակամարտության աշխարհագրությունը եւ դրանով անդառնալի հարված հասցրել ողջ տարածաշրջանային անվտանգային համակարգին խստագույնս դատապարտելի են: ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան»։

On the evening of October 16, Azerbaijan once again started shelling the civilian settlements of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)], including the capital of the Republic, Stepanakert. As a result, three civilians of Shosh community were wounded. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia noted this in a statement, which also reads as follows:
At the same time, the air defense system of the Republic of Armenia has detected flights of the Azerbaijani UAVs to the direction of the Khatsakh, Artsvanik, Davit Bek settlements of the Syunik region of the Republic of Armenia, which was followed by an attack towards military installations of the armed forces of the Republic of Armenia damaging also the civilian infrastructure. Fortunately no one was killed and wounded.
It is noteworthy that a few hours before the Azerbaijani side disseminated a provocative and absolutely false allegation on the shelling of Ordubad settlement in the Nakhijevan Autonomous Republic by the armed forces of the Republic of Armenia. In line with their traditional behaviour, the wave of such disinformation was followed by the real aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Consistent attempts of Azerbaijan to extend the geography of the conflict, thus irreversibly undermining the regional security should be condemned in the strongest terms. Any encroachment against the territorial integrity of the Republic of Armenia will receive an adequate response.