Ադրբեջանի չդադարող փորձերը ընդարձակել հակամարտության աշխարհագրությունը եւ դրանով անդառնալի հարված հասցրել ողջ տարածաշրջանային անվտանգային համակարգին խստագույնս դատապարտելի են: ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան Ադրբեջանի կողմից հերթական անգամ ռմբակոծվել են Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը, ներառյալ՝ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Արդյունքում տուժել է Շոշ համայնքի երեք խաղաղ բնակիչ:
Միաժամանակ, ՀՀ հակաօդային պաշտպանական համակարգերի կողմից արձանագրվել է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքներ Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Խնածախ, Արծվանիկ, Դավիթ Բեկ բնակավայրերի ուղղությամբ, որի ժամանակ նաեւ հարվածներ են հասցվել տեղում ՀՀ ԶՈՒ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ վնասելով նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Բարեբախտաբար զոհեր եւ վիրավորներ չկան:
Հատկանշանական է, որ ժամեր առաջ ադրբեջանական կողմը նաեւ տարածեց սադրիչ եւ բացարձակապես կեղծ տեղեկատվություն՝ ՀՀ ԶՈՒ կողմից Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության Օրդուբադ բնակավայրի հռթիռակոծման մասին: Եվ ըստ արդեն իսկ իրենց ավանդական գործելավոճի՝ ապատեղեկատվության այս ալիքին հաջորդել է իրական ագրեսիա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Ադրբեջանի չդադարող փորձերը ընդարձակել հակամարտության աշխարհագրությունը եւ դրանով անդառնալի հարված հասցրել ողջ տարածաշրջանային անվտանգային համակարգին խստագույնս դատապարտելի են: ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգություն ստանալու է համարժեք պատասխան»։

МИД Армении заявляет об атаке Азербайджана по инфраструктуре ВС РА и гражданским объектам.
Система ПВО Армении зафиксировала полеты азербайджанских беспилотников в направлении населенных пунктов Хнацах, Арцваник, Давид Бек Сюникской области Республики Армения, в ходе которых были нанесены удары по инфраструктуре Вооруженных сил РА, повредив также гражданские объекты. К счастью, жертв и пострадавших нет. Об этом написала пресс-секретарь армянского МИД Анна Нагдалян в Facebook.
По ее словам, примечательно, что несколько часов назад азербайджанская сторона распространила провокационную, абсолютно ложную информацию об обстреле Вооруженными силами РА поселка Ордубад в Нахичеванской Автономной Республике: «И, согласно их традиционному стилю работы, за этой волной дезинформации последовала реальная агрессия против суверенной территории Республики Армения».
Также она отметила, что вечером 16 октября со стороны Азербайджана снова подверглись бомбардировке гражданские населенные пункты Арцаха, в том числе столица Республики - Степанакерт. В результате были ранены трое мирных жителей общины Шош.
«Непрекращающиеся попытки Азербайджана расширить географию конфликта, нанеся необратимый удар по всей системе региональной безопасности, достойны решительного осуждения. Любое посягательство на территориальную целостность Республики Армения получит соразмерный ответ», - заявила пресс-секретарь армянского МИД.