ԵԱՀԿ-ն Ալբանիայի նախագահությամբ ողջունել է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար հրադադարը, որն ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 18-ին, տեղական ժամանակով 00:00-ին:
«ԵԱՀԿ-ում Ալբանիայի նախագահությունը ողջունում է հումանիտար հրադադարը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում, որը հաստատվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ների կողմից: Մեզ կայունություն է պետք ինչպես հողի վրա, այնպես էլ (բանակցություններ) գործընթացում` Մինսկի խմբի համանախագահների ղեկավարությամբ»,- ասվում է Twitter-ում ԵԱՀԿ նախագահի հաղորդագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունները հայտարարել են հոկտեմբերի 18-ի տեղական ժամանակով ժամը 00:00-ից հումանիտար հրադադար սկսելու մասին:

Albania's chairmanship of the OSCE welcomed the humanitarian truce in Nagorno-Karabakh, which entered into force at 00:00 on October 18 local time.
The Albanian OSCE Chairmanship welcomes the humanitarian ceasefire in the context of the conflict in Nagorno-Karabakh, confirmed by the Foreign Ministries of Armenia and Azerbaijan. We need stability both on the ground and in the process [of negotiations] under the leadership of the Minsk Group [OSCE] co-chairs, the OSCE chairman tweeted.
On October 17, the foreign ministries of Armenia and Azerbaijan announced an agreement to start a humanitarian truce from 00:00 on October 18 local time.