Մենք կոչ ենք անում թույլ չտալ սպառազինությունների մրցավազքը, քանի որ դա կվերածի տարածաշրջանը թնդանոթի: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար, բրիգադային գեներալ Ամիր Խաթամին, հաղորդում է Mehr-ը:
Նրա խոսքով՝ Իրանին զենք մատակարարելու էմբարգոյի չեղարկումը երկրին հնարավորություն կտա ներկրել անհրաժեշտ զենքն ու արտահանել իրանական զենքը դեպի այլ երկրներ»:
«Մենք համառորեն կոչ ենք անում թույլ չտալ սպառազինությունների մրցավազքը, քանի որ դա կվերածի տարածաշրջանը թնդանոթի: Մենք պատրաստ ենք ստորագրել ռազմական համաձայնագրեր եւ անվտանգության ոլորտում համաձայնագրեր Պարզից ծոցի երկրների հետ տարածաշրջանային կայությունն ամրապնդելու համար»,-հավելել է նա: «Սիոնիստական ռեժիմի հետ ԱՄԷ-ի եւ Բահրեյնի հարաբերությունների կարգավորումն իրենից ներկայացնում է ուղիղ սպառնալիք Պարսից ծոցի տարածաշրջանի անվտանգությանը: Իսրայելի կողմից ցանկացած սպառնալիք կստանա հստակ եւ ուղիղ պատասխան»,- հայտարարել է նա:
Նա նաեւ նշել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը պաշտոնապես նախազգուշացրել է Հայաստանին եւ Ադրբեջանին Իրանի սահմանամերձ շրջանների անվտանգության առնչությամբ՝ հավելելով. «Մենք ակնկալում ենք, որ Թուրքիան՝ որպես կարեւոր եւ բարեկամական երկիր, կօգնի կարգավորել ղարաբաղյան ճգնաժամը դիվանագիտական ճանապարհով»:

Iran's Minister of Defense Brigadier General Amir Hatami warned the Zionist Regime over threatening the security of the Persian Gulf.
Speaking to Al Jazeera, he referred to ending Iran’s arms embargo and noted, “The termination of these sanctions has created an opportunity for us to import the weapons we need and export our weapons to other countries.”
“We strongly urge that there must not be an arms race, as this would turn the region into a powder keg. We are ready to sign military and security agreements with the countries of the Persian Gulf in order to strengthen regional stability,” he added.
Hatami further noted that the Islamic Republic has given official warnings to Azerbaijan and Armenia regarding the security of Iranian border areas, adding, “We expect Turkey, as an important and friendly country, to help resolve the Nagorno-Karabakh crisis diplomatically.”
“The normalization of relations of the UAE and Bahrain with the Zionist regime is a direct threat to the security of the Persian Gulf region. Any Israeli threat coming from the Persian Gulf will face a clear and direct response,” he maintained.