Իրանցի զինվորականներն ուժեղացրել են իրենց սահմանային պաշտպանությունը` Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով, հայտարարել է երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչ, բրիգադային գեներալ Աբոլֆազլ Շեկարչին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ադրբեջանի եւ Հայաստանի բախումների եւ միջազգային իրավունքի եւ բարիդրացիության սկզբունքների չպահպանման արդյունքում... Իրանի զինված ուժերը, ամրապնդելով իրենց պաշտպանական սահմանները, հայտարարում են, որ երկրի սահմանային շրջանների եւ այնտեղ ապրող մարդկանց անվտանգությունը մեր կարմիր գիծն է»,- նշվում է բարձրաստիճան զինվորականի հայտարարության մեջ:
Այս կապակցությամբ նա մատնանշել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց արկերի ընկնելն Իրանի տարածք` կողմերին խորհուրդ տալով «չանցնել Իրանի կարմիր գիծը» եւ խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով: Հակառակ դեպքում, նշել է բրիգադային գեներալը, Իրանը չի հանդուրժի, իսկ հակամարտության կողմերը, անկասկած, կզղջան:
Իրանի հյուսիսարեւմտյան տարածքներ, որոնք սահմանակից են Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, պարբերաբար արկեր են ընկնում ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց: Տեղական իշխանությունների կողմից հաղորդված վերջին դեպքերից մեկը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 21-ին: Այդ ժամանակ, ինչպես նշում է IRNA գործակալությունը, ընդամենը մեկ օրում Իրանի տարածք 71 հրթիռ է ընկել:

Военные Ирана усилили охрану своих границ из-за ситуации вокруг Карабаха, заявил представитель вооруженных сил страны бригадный генерал Абольфазль Шекарчи, передает РИА Новости.
«Вследствие боестолкновений Азербайджана и Армении и несоблюдения международного права и принципов добрососедства… вооруженные силы Ирана, укрепляя оборонительные рубежи, заявляют, что безопасность приграничных районов страны и людей, проживающих там, является нашей красной линией», - говорится в заявлении высокопоставленного военного.
В этой связи он указал на попадания на территорию Ирана снарядов из зоны карабахского конфликта, посоветовав сторонам «не пересекать красную линию Ирана» и решить свои проблемы путем диалога. В противном случае, указал бригадный генерал, Иран не станет терпеть, а стороны конфликта безусловно будут сожалеть.
На северо-западные территории Ирана, граничащие с Арменией и Азербайджаном, периодически попадают снаряды из зоны карабахского конфликта. Один из последних случаев, о котором сообщали местные власти, произошел 21 октября. Тогда на территорию Ирана, как отмечало агентство IRNA, лишь за один день попала 71 ракета.