Իրանցի զինվորականներն ուժեղացրել են իրենց սահմանային պաշտպանությունը` Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով, հայտարարել է երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչ, բրիգադային գեներալ Աբոլֆազլ Շեկարչին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ադրբեջանի եւ Հայաստանի բախումների եւ միջազգային իրավունքի եւ բարիդրացիության սկզբունքների չպահպանման արդյունքում... Իրանի զինված ուժերը, ամրապնդելով իրենց պաշտպանական սահմանները, հայտարարում են, որ երկրի սահմանային շրջանների եւ այնտեղ ապրող մարդկանց անվտանգությունը մեր կարմիր գիծն է»,- նշվում է բարձրաստիճան զինվորականի հայտարարության մեջ:
Այս կապակցությամբ նա մատնանշել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց արկերի ընկնելն Իրանի տարածք` կողմերին խորհուրդ տալով «չանցնել Իրանի կարմիր գիծը» եւ խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով: Հակառակ դեպքում, նշել է բրիգադային գեներալը, Իրանը չի հանդուրժի, իսկ հակամարտության կողմերը, անկասկած, կզղջան:
Իրանի հյուսիսարեւմտյան տարածքներ, որոնք սահմանակից են Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, պարբերաբար արկեր են ընկնում ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց: Տեղական իշխանությունների կողմից հաղորդված վերջին դեպքերից մեկը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 21-ին: Այդ ժամանակ, ինչպես նշում է IRNA գործակալությունը, ընդամենը մեկ օրում Իրանի տարածք 71 հրթիռ է ընկել:

Representative of the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran, Brigadier General Abolfazl Shekarchi says Iranian soldiers have strengthened the country’s defense on the border due to the situation surrounding Nagorno-Karabakh, RIA Novosti reports.
“As a result of the clashes between Azerbaijan and Armenia and non-observance of the principles of international law and friendly-neighborliness…the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran, strengthening their defensive borders, declare that the security of the borderline regions of the country and the safety of the people living in those regions are our red line,” the high-ranking soldier stated in a statement.
In this regard, he indicated the dropping of projectiles from the Nagorno-Karabakh conflict zone into the territory of Iran and advised the parties to the conflict “to not cross the red line of Iran” and solve problems through dialogue.
Projectiles were dropped from the Nagorno-Karabakh conflict zone into the northwestern territories of Iran bordering Armenia and Azerbaijan on a regular basis. One of the recent incidents reported by the local authorities took place on October 21 when, as IRNA reported, 71 missiles were dropped into the territory of Iran in one day.