ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարեց, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով մոտ 90 հազար արցախցի է տեղահանվել, կորցրել իր տունը, ունեցվածքը: Այս մասին Մնացականյանն ասել է Atlantic Council-ում քննարկման ընթացքում:
«Սեպտեմբերի 27-ից Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերը պարբերաբար ենթարկվում են հարձակման, ռմբակոծման, հրթիռակոծման, օդային հարձակման, ԱԹՍ-ների հարձակման: Մոտ 90 հազար մարդիկ են տեղահանվել, նրանք կորցրել են իրենց տները, ունեցվածքը: Ենթակառուցվածքներն են վնասվել: Մարդիկ ապրում են կրակի տակ: Դա կատարվում է ամեն օր, պարբերաբար, սա այն է, ինչ կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, այն է, ինչ կատարվում է ԼՂ ժողովրդի հետ»,- ասաց Մնացականյանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հավելեց, որ կան բազմաթիվ քաղաքացիական կորուստներ, ամեն օր ռմբակոծվում են հոսպիտալներ, դպրոցներ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ այս ամենը պետք է կանգնեցվի:

Armenia’s Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan stated that as a result of the current war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh), about 90 thousand people of Artsakh were displaced, losing their homes and property. Mnatsakanyan said this during a discussion at the Atlantic Council.
Since September 27, the settlements of Nagorno-Karabakh have been regularly attacked, bombed, shelled, attacked by air strikes and drones, about 90,000 people have been displaced, they have lost their homes and property, infrastructure is damaged, people live under fire, this happens every day, on a regular basis, Mnatsakanyan said.
Armenia’s FM added that there were many civilian casualties, hospitals and schools were being bombed every day, and noted that all this must be stopped.